Ekonomi |

TOKİ'den dar ve orta gelirli vatandaşlara müjde: Ayda sadece 393 TL ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz!

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için TOKİ, tam 18 ilde düşük fiyat, az taksit ve 20 yıla kadar vade seçeneği ile toplam 1.707 konutu kuralı satışa sundu. 2+1 ve 3+1 tipi konutların fiyatları 117 bin 860 liradan, taksitleri ise sadece 393 liradan başlıyor. Peki TOKİ konutları başvuru şartları nelerdir? Başvuru tarihleri nedir? İşte tüm detaylar haberimizde...

Dar ve orta gelirli vatanlarlara TOKİ ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Türkiye geneli 18 ilde 1.707 konutu kuralı satışa çıkardı. 240 aya kadar vade seçeneği sunulan konutların fiyatı ise 117 bin 860 liradan başlıyor.

20 YIL VADE SEÇENEĞİ

15 ilde vatandaşa sunulan konutlara başvurular dün başladı. Kuralı satışlara başvuru yapacak vatandaşlar yüzde 10, 12, 15, 20, 25 peşinat ve 96, 108, 120, 180 ve 240 ay vade ile konut sahibi olabilecek.

 

KURA TARİHLERİ 2 ARALIK-21 ARALIK

Başvurular Halkbank ve Ziraat Bankası'nın şubeleri aracılığıyla her il için tarihler değişmekle birlikte 10 Aralık'a kadar kabul edilecek. Kura tarihleri ise 2 Aralık-21 Aralık tarihleri arasında yapılacak.

TOKİ KONUT ŞARTLARI NELERDİR?

Konutlara başvuru yapacak vatandaşların 18 yaşını doldurmuş ve Türk vatandaşı olması gerekiyor. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine Türkiye sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce TOKİ'den konut satın almamış olması şartları aranıyor.

Ayrıca kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından oluşan hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabiliyor. Birden fazla başvuru durumunda başvurular geçersiz sayılıyor.

TOKİ GÜVENCESİYLE AZ PEŞİNAT VE UZUN VADELERLE EV SAHİBİ OLMA FIRSATI

TOKİ olarak bugüne kadar 5 milyon vatandaşı ev sahibi yaptıklarını kaydeden TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "81 il ve ilçelerimizde yatay mimari anlayışından ödün vermeksizin çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sosyal konut projelerimiz ile piyasa koşullarında konut sahibi olamayan vatandaşlarımız, TOKİ güvencesinde sağlıklı ve nitelikli konutlara, az peşinat ve uzun vadelerle sahip olabiliyor" dedi.

 

"YILSONUNA KADAR 17 BİN KONUTUN İHALESİ YAPILACAK"

50 ve 100 bin sosyal konut projelerinde inşaatların hızla devam ettiğinin altını çizen Bulut, "Bir taraftan da biten konutların teslimlerine başladık. Bu yıl içinde 68 bin 298 konutun ihalesini gerçekleştirdik. Yılsonuna kadar da yaklaşık 17 bin konutun ihalesini yapacağız. İlk 10 ayda da 51 bin 752 konutun satışı yapıldı" diye konuştu.