Koronavirüs

Tokatlıların 'mavi' için dayanışması

Koronavirüs önlemleriyle ilgili 'yerinde karar' dönemine geçilmesinden sonra iller arasında da vaka sayılarını azaltmak için yarış başladı. Tokatlıların mavi için dayanışması bununla ilgili bütün Türkiye'ye örnek olacak cinsten.

İlde vaka sayılarının artması ve risk haritasının kırmızıya dönmesinden sonra Tokat Valiliği bir kampanya başlatarak, kenti mavi renge kavuşturma kampanyası başlattı.

Sosyal medyada yankı bulan kampanya ile 'Maske, mesafe, temizlik' çağrısı yapıldı ve koronavirüse karşı topyekün mücadele çağrısı yapıldı. #BuŞehreMaviYakışır #KendiniKoruKentiniKoru hastagleri ile kampanya desteklendi.

VALİLİK TEDBİRLERİ ARTIRDI

Tokat’ta, risk haritasının kırmızıya dönüşmesi sonucu artırılan denetimlerde 32 kişiye 27 bin 500 lira idari para cezası uygulandı.

Tokat İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri her 100 binde görülen vaka sayılarının yüksek çıktığı kentte denetimlerini sıklaştırdı. 22-26 Şubat 2021 tarihleri arası ile 01-02 Mart 2021 tarihleri arasında yapılan denetimlerde kurallara uymayan vatandaşlara para cezası uygulandı.

Yapılan denetimlerde 118 ticari taksi ve 40 ticari taksi durağı, 256 şehir içi/şehirler arası ve toplu ulaşım aracı, 571 kahvehane/kıraathane, 20 ıddia ve ganyan bayi 167 internet kafe ve oyun salonu, 34 dernek lokali, 155 nikah ve düğün yeri kontrol edildi.

Kurallara uymayan 8 ticari taksi ve durağı ile 1 şehir içi toplu taşıma aracına uyarma, 1 ticari taksiye (1) gün men cezai işlem uygulandı.

Ayrıca 4 kahvehane içerisinde müşteri bulunması sebebiyle toplam 32 kişiye 27 bin 500 TL idari para cezası kesildi. 2 kahvehane ise 10 gün sure ile kapatıldı.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.