Ekonomi

TOBB'dan asgari ücret zammı için dikkat çeken üç öneri: Vergi kaldırılmalı, destek artırılmalı, gelir vergisi dilimleri yükseltilmeli!

Milyonlarca işçi ve işverenin merakla beklediği asgari ücret 2022 zam görüşmelerine sayılı günler kala, TOBB Bakanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan üç öneri geldi. 'Zammın tatmin edeceğine inanıyorum' diyen Hisarcıklıoğlu, "Asgari ücrette vergi kaldırılmalı, gelir vergisi dilimleri yükseltilmeli, asgari ücret desteği artırılmalı" dedi.

1 Aralık tarihinde toplanacak Asgari Ücret Komisyonu, milyonların merakla beklediği 2022 asgari ücret maaş zammını belirleyecek.

Bu yıl önceki senelere göre farklı olacak. Daha önce 4 toplantı yapan komisyon ay sonunda nihai kararını açıklıyordu. Ancak bu yıl görüşmelerin 1-2 hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.

"TÜRK-İŞ'LE UZLAŞMAYA YAKINIZ, ASGARİ ÜCRET ZAMMI TATMİN EDECEK"

Görüşmelerin 1 Aralık'ta başlayacağını duyuran Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Asgari ücretin toplumu tatmin edecek, adalet duygusunu pekiştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum. Türk-İş ile bu konuda uzlaşmaya yakınız" dedi.

 

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU ÜÇ ÖNERİDE BULUNDU

Siyasi partilerden sendikalara, kanaat önderlerinden STK'lara kadar herkes tek tek önerisini açıklarken, asgari ücrete ilişkin bir açıklama da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan geldi. Hisarcıklıoğlu, asgari ücrete ilişkin üç öneride bulundu.

 

"VERGİ KALDIRILMALI"

Zammın enflasyon oranı üzerinde olması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, asgari ücretten verginin kaldırılmasını, gelir vergi dilimlerinin yükseltilmesini, asgari ücret desteğinin artırılmasını istedi.

Sosyal medyadan açıklama yapan TOBB Başkanı şu ifadeleri kullandı:

"Emek, alın teriyle çalışanlar desteklenmeli. Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artmalı

Asgari ücrette vergi kaldırılmalı
Gelir vergisi dilimleri yükseltilmeli
Asgari ücret desteği artırılmalı
İşletmelerin sürdürülebilirliği de zarar görmemeli, maliyetler düşürülmeli."