Ekonomi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş: Türkiye ihracatla büyümeye devam ediyor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ekonominin 2. çeyrekte yüzde 21,7 büyümesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Ekonominin ihracatla büyümeye devam ettiğini belirten Muş, "İhracatta ilave destekler, uzak ülke stratejisi ve e-ihracat gibi alanlarda atacağımız adımlarla bu katkıyı daha da artıracağız. Yatırım, üretim ve ihracat temelinde büyümeye devam edeceğiz" dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, büyüme rakamları sonrası açıklama yaptı. Ekonominin ihracat ile büyümeye devam edeceğini işaret eden Bakan Muş, mal ve hizmet ihracatının büyümeye katkısının 1998 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığını söyledi.

Twitter hesabından açıklamalar yapan Bakan Muş, "İhracatta ilave destekler, uzak ülke stratejisi ve e-ihracat gibi alanlarda atacağımız adımlarla bu katkıyı daha da artıracağız" dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un açıklamaları şöyle:

"Türkiye ihracatla büyümeye devam ediyor. 2.çeyrekte %21,7 ile rekor bir büyüme kaydedildi. Mal ve hizmet ihracatımızın büyümeye katkısı 10,8 puan oldu. Bu değer 1998'den bu yana kaydedilen en yüksek katkıdır. Büyümenin yarısı mal ve hizmet ihracatı kaynaklı gerçekleşmiştir.

Net mal ve hizmet ihracatının büyümeye katkısı ise 6,9 puan olarak gerçekleşti. İhracatta ilave destekler, uzak ülke stratejisi ve e-ihracat gibi alanlarda atacağımız adımlarla bu katkıyı daha da artıracağız. Yatırım, üretim ve ihracat temelinde büyümeye devam edeceğiz."

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.