Ekonomi |

TESK Başkanı ÖTV artışının geri çekilmesini istedi

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, sigara ve alkol grubundan alınan özel tüketim vergisindeki (ÖTV) yüzde 47.4 oranındaki artırılmıştı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sahte alkol yapımı ile birlikte ölümlerin artacağı ve vergi kaybına neden olacağı için orantısız vergi artışının geri çekilmesini istedi.

Alkol ve sigaradaki ÖTV artışının enflasyonun üzerinde olduğunu ve halkın alım gücünü zorlayacağını ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken isyan etti.

Kaçak alkolden ölümlerin yanı sıra vergi kaybı riskine de vurgu yapan TESK Başkanı Palandöken zamların geri çekilmesini istedi.

Palandöken, "Bu fiyat artışları kaçak sigara satışlarına yönelimi artıracağı için vergi kaybı da daha fazla olacaktır. Bununla birlikte alkolde de aynı şekilde metil alkolden elde edilen kaçak alkol yapımına yönelim artacaktır. Bu da kaçak alkolden ölümlerin daha da yükseleceği anlamına gelmektedir. Fiyat artışlarının özellikle bu ürün grubunda doğrudan kaçağa yönelimi artırdığı unutulmamalı. Enflasyon üzerinde sigara ve alkole yapılan bu orantısız vergi artışından hem esnaf hem vatandaş için hem de vergi kaybı yaşanmaması için vazgeçilmeli. Çünkü dolaylı vergi gelirlerinde devletin alkol ve sigaradan ortalama 6 milyar lira yıllık kaybı var” dedi.