Gündem |

Terör örgütünün bölge sorumlusu öldürüldü!

Tunceli'nin Ovacık ilçesi kırsalında dün ölü ele geçirilen 4 teröristten birinin, terör örgütü MKP'nin sözde bölge sorumlusu "Cenk" kod adlı Eren Tali olduğu belirlendi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığına bağlı birlikler, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) desteğinde terör örgütü MKP'ye yönelik dün sabah saatlerinde Ovacık ilçesi kırsalında operasyon başlattı.
Helikopterlerle bölgeye gönderilen birliklerin, teröristlerin kaçabileceği noktaları kontrol altına almasının ardından bölgede arama tarama faaliyeti yapıldı.

Birlikler, teröristlerin saklandığı mağarayı tespit etmesinin ardından "Kobra" tipi helikopterler bölgeyi atış altına aldı.

Ardından teröristlerle çıkan çatışmada, ikisi kadın, ikisi erkek olmak üzere 4 terörist etkisiz hale getirildi.
Teröristlerin yapılan kimlik tespiti çalışmasında ölü olarak ele geçirilen teröristlerden birinin terör örgütünün sözde sorumlularından olan "Cenk" kod adlı Eren Tali olduğu tespit edildi.

Bu kişinin, aynı ilçede 1 Ağustos'ta güvenlik güçlerince İnsansız Hava Aracı (İHA) desteğinde gerçekleştirilen 3 teröristin ölü ele geçirildiği operasyonda etkisiz hale getirilen ve İçişleri Bakanlığının "aranan teröristler listesi"nin "mavi" kategorisinde yer alan MKP'nin sözde bölge sorumlusu "Şahin" kod adlı Yılmaz Kes'in yerine getirildiği anlaşıldı.

TUNCELİ VALİLİĞİNİN AÇIKLAMASI

Tunceli Valiliği de konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, dün Ovacık ilçesi kırsalında MİT ve İl Jandarma Komutanlığınca ortaklaşa düzenlenen operasyonda ikisi kadın, ikisi erkek olmak üzere 4 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilerek, teröristlerden bir M-16, iki kalaşnikof piyade tüfeği ve tabancayla ele geçirildiğini kaydedildi.
Açıklamada, operasyon bölgesindeki aramalarda ise G-1 dürbünlü tüfek, el telsizi, iki silah üstü dürbün, 14 tüp, güneş paneli, 50 kilogram un, 10 kilogram peynir, iki GPS cihazı, 5 kilogram reçel, çok sayıda çeşitli silahlara ait şarjör ve mühimmat, yaşam ve giyim malzemesi ele geçirildiği aktarıldı.