Dünya

Terör örgütü üyeliğinden haklarında 147 yıl hapis isteniyor

Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da tutuklatıp, “Rus Guantanomosu” olarak adlandırılan Rostov Özel Askeri Mahkemesi’nde yargılattığı, 8 Kırım Tatarı için bugün karar verilecek. Tatarlar için, toplam 147 yıl hapis cezası isteniyor.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

Kırım Tatarları, yasa dışı örgüt kurdukları iddiasıyla çeşitli tarihlerde gözaltına alınarak sorgulanan ve daha sonra tutuklanarak cezaevine konulan 8 gencin mahkemesini bekliyor.

ROSTOV ÖZEL ASKERİ MAHKEME YARGILIYOR!

Uluslararası tarafsız gözlemcilerden alınan bilgilere göre, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da tutuklatıp, “Rus Guantanomosu” olarak adlandırılan Rostov Özel Askeri Mahkemesi’nde yargılattığı, 8 Kırım Tatar’ı için bugün karar verilecek. Kırım Tatarları 8 kişi için, toplam 147 yıl hapis cezası istendiği ifade edildi.

Haklarında hapis cezası istenilen kişiler şöyle:

Server Zekiryayevge – 15 yıl, Server Mustafayevge – 17 yıl, Seyran Saliyevge – 19 yıl, Ernes Ametoğa – 17 yıl ve 6 ay, Edem Smailovğa – 17 yıl ve 6 ay.

Bugün yapılacak mahkeme için Kırım’a bağlı Bahçesaray Aranköy’de dua edildi. Toplu duada tüm siyasi tutukluların en kısa sürede özgürlüklerine kavuşmaları dileğinde bulunuldu.

“BABAMIZI GERİ VERİN!”

Öte yandan Rusya’nın hiçbir suçu olmadan hapse attığı ve yargılandığı mahkemenin savcısının 15 yıl hapiste esir tutulmasını istediği Server Zekiryayev’in üç yavrusu, babalarını istiyor. Üç kardeş, babaları için açtıkları pankartta, ”Putin! Kırım Tatarlarını sadece Kırım Tatarı olduğu için hapse attırmaktan vazgeç!” yazarak babaları için seslerini duyurmaya çalıştılar.

RUSYA DAHA ÖNCE 6 KIRIM TATARI TÜRK’E CEZA VERMİŞTİ!

Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'da, 6 Kırım Tatar Türkü'ne geçen yıl da hapis cezaları verdiği öğrenildi. Rusya'nın Rostov-na-Donu kentindeki askeri mahkemede görülen duruşmada 6 Kırım Tatar Türkü, "terör örgütü üyesi" olduğu iddiasıyla yargılanmıştı.

Mahkemenin kararına göre, Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'ın Yalta bölgesinden Muslim Aliyev 19, Enver Bekirov 18, Emir Üsein Kuku 12, Vadim Siruk 12, Refat Alimov 8 ve Arsen Cepparov 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

UKRAYNA RUSYA’YA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ!

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın 6 Kırım Tatar Türkü'nün tutuklamasını protesto etti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın "terörle mücadele" adı altında Kırım Tatar Türkleri'ne yönelik siyasi baskı uyguladığı kaydedildi.

Açıklamada, "Uluslararası toplumu bu yanlış kararı kınamaya ve Rusya'ya yönelik geçici olarak ilhak ettiği Kırım'da insan haklarının ihlalini durdurması için baskı kurmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi.

“SUÇLU OLDUKLARI İÇİN DEĞİL, KIRIM TATARI OLDUKLARI İÇİN YARGILANIYORLAR!”

Bu arada, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kırım Tatarlarına baskı kurmaya devam edeceğine söyledi. Sözcü Çubarov açıklamasında, "Kendinizi kandırmayın. Evde ses çıkarmadan oturan, hapisten kaçabileceğini düşünen insanların evlerine de mutlaka bir gün gelirler. Rusya, bu insanları suçlu oldukları için değil Kırım Tatarı oldukları için yargılıyor." değerlendirmesinde bulundu.