Gündem |

Terör destekçilerine ve finans kaynaklarına 50 ilde büyük operasyon: çok sayıda kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı, terör örgütleri PKK, PKK/YPG, FETÖ ve DEAŞ'a destek verenler ve finansal kaynaklara yönelik 50 ilde operasyonlar yapıldığını açıkladı. Yapılan 16 ayrı operasyonda 114 şüphelinin yakalanırken çok sayıda silah ve örgütsel dökümanın ele geçirildi.

Terör örgütlerine yönelik olarak Türkiye genelinde, birçok il jandarma komutanlığının katılımıyla operasyonlar düzenlendi. İçişleri Bakanlığı, operasyonlarda toplamda 50 ilde 114 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

İlkbahar-Yaz döneminin gelmesiyle beraber eylem arayışlarını artıran ve ülkemize eleman, silah ve patlayıcı madde aktarım gayretlerini yoğunlaştıran PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü ile dini istismar eden DEAŞ ve FETÖ-Fettullahçı Terör Örgütlerine yönelik ülke genelinde, Antalya, Balıkesir, Diyarbakır, Edirne, Hakkari, İstanbul, Kilis, Kocaeli, Konya, Mardin, Mersin, Muş ve Van İl Jandarma Komutanlıkları tarafından, 13- 20 Mayıs 2022 tarihleri arasında, eş zamanlı olarak geniş kapsamlı operasyonlar icra edildi.

Bu kapsamda; PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ-Fettullahçı Terör Örgütlerinin üyelerine, işbirlikçilerine ve finans kaynaklarına yönelik 16 ayrı operasyon gerçekleştirildi.

- PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne yönelik Muş, Mardin, Mersin, Edirne, Hakkari, Antalya, Diyarbakır ve Van merkezli 14 ildeki 8 ayrı operasyonda 46 şüpheli,

- FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik Balıkesir, Konya, Edirne ve Kilis merkezli 25 ildeki 4 ayrı operasyonda 49 şüpheli,

- DEAŞ terör örgütüne yönelik Kocaeli, Van ve İstanbul merkezli 12 ildeki 4 ayrı operasyonda 19 şüpheli olmak üzere, toplamda 50 ilde 114 şüpheli yakalandı.

Yapılan operasyonlarda 3 adet ateşli silah ve bunlara ait mühimmat, 2 adet gece görüş dürbünü ile çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyal ele geçirildi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.