Ekonomi

Temsa üretime neden ara verdi?

Sabancı Holding tarafından satılmasının ardından üretimini 2 hafta durduran TEMSA'dan resmi açıklama geldi. Açıklamada, "Bankaların kredilerini vadesinden önce, erken çağırması ve uygulanan hacizler nedeni ile şirketimiz faaliyetlerini mecburen durdurmak zorunda kalmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Bir süredir Sabancı Ailesi hakkında dikkat çeken yazılar kaleme alan Sabah Gezetesi yazarı Dilek Güngör, geçen haftaki yazısında Temsa'nın satışı hakkında önemli bilgiler paylaşıp, Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper'i konuyla ilgili açıklama yapmaya çağırmıştı.

"Sabancı’nın Temsa operasyonu mahkemelik oldu. Bankalar,Temsa satışı, öncesi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili Ünverler ve Sabancı'ya suç duyurusunda bulundu. Satış öncesi çekilen krediyle borçlandırılan şirketin paralarının bir kısmı Isviçre'ye gitmiş..." ifadelerini kullanan Güngör, şu üç soruyu sormuştu:

"Birincisi, Sabancı ailesi Temsa'yı kasası doluyken neden piyasada 'ucuz' denilen fiyata sattı?

İkincisi, Ünverler, Temsa'yı şirketin kasasındaki sıcak parayla mı aldı?

Üçüncüsü, Sabancı ailesi Temsa'yı satıştan üç-beş ay önce neden 500 milyon TL borçlandırdı?"

ÜRETİM DURDURMA KARARI ALDI

Bu gelişmelerin ardından Temsa, 23 Aralık'a kadar üretim durdurma kararı aldı.

 Bugün TEMSA Ulaşım Araçları A.Ş’den yapılan açıklamada, 2020 yılında ödeme vadesi gelecek krediler için yeniden yapılandırma talebinde bulunulduğu hatırlatıldı ve şu ifadelere yer verildi:

"TEMSA'nın hisseleri 30 Mayıs 2019 tarihinde Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. ve Sabancı Ailesi'nden True Value Capital Partners S.A. şirketine hukuka uygun olarak devredilmiş ve devirden sonra da tüm faaliyetleri artarak devam etmiştir. Kasım 2019 sonu itibariyle 11 aylık ihracat 104 milyon dolara ulaşmıştır. Bu süreçte Şirketimizin bankalara olan borçları da kısmen ödenmeye devam etmiştir. 2020 yılında ödeme vadesi gelecek kredilerimiz için de yeniden yapılandırma talebinde bulunulmuştur."

'FAALİYETLER MECBUREN DURDURULDU'

Faaliyetlerine devam etme arzusu içinde olduklarını söyleyen TEMSA Ulaşım Araçları A.Ş, "Önemle altı çizilmelidir ki; yatırım, üretim ve ihracatlarına hızla devam eden şirketimiz TEMSA Ulaşım Araçları A.Ş., tüm faaliyetlerine devam etme arzusu içindedir. Bunun en büyük göstergesi de 2020 ilk çeyreği için avansı alınmış 26 milyon dolarlık ihracat bağlantısıdır. Ancak bankaların kredilerini vadesinden önce, erken çağırması ve uygulanan hacizler nedeni ile şirketimiz faaliyetlerini mecburen durdurmak zorunda kalmıştır. Bu sorunlarımız çözülür çözülmez, ihtiyaç halinde sermaye artışı ile de şirketimizin mali yapısı güçlendirilerek, markamızın ve çalışanlarımızın da gücüyle Ülkemizin istihdam, üretim ve ihracatına daha da büyük bir ivme ile katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Yasal süreçlerin devam ettiği bu noktada durumu bankaların anlayışla karşılamasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.