Dünya

Telefon konuşmaları ve mesajlar devlet tarafından kayıt altına alınacak!

Nijeryalı bakan ve vali, insanların aramalarını dinleyebilmelerini ve mesajlarını okuyabilmelerini sağlayacak bir güvenlik platformu edinmek için Mısır'a bir ziyarette bulundu. İsrail merkezli NSO Group'a ait Circles isimli casus yazılım sayesinde ülkede zaten yaralı olan ifade özgürlüğüne son darbe, Buhari tarafından indirilecek.

Cengiz Büyükuncu
Cengiz Büyükuncu

Nijerya'nın, Başkan Muhammadu Buhari yönetimi altında, ifade özgürlüğü üzerindeki kıskacı giderek sıkılaşıyor. 2015'de yazılı ve internet medyası konulu yasa tasarısı büyük tartışmalara sebep olmuş, 2019'da benzer kısıtlamalar yine gündeme gelmiş ve 2020'deki protestolarda hükümet sanal alemi kontrolü altına alma kararı alacak kadar köşeye sıkışmıştı.

Şimdi ise uygulamalar başka bir boyuta taşınacak: Kısa süre önce de Twitter'a erişim engeli getiren Nijerya hükümeti, Mısır'dan tedarik ettiği 'Circles casus yazılımını' halkına karşı kullanacak.

SaharaReporter'a konuşan bir güvenlik kaynağı, vali ve bakanın Kuzey Afrika ülkesi Mısır'a kısa bir ziyaret düzenleyerek 'insanların konuşma özgürlüğünü' engelleyecek yollar aradığını' bildirdi. 

ALTINDAN YİNE İSRAİLLİ 'NSO GROUP' ÇIKTI

SuperHaber'in yaptığı araştırmalarda ise Circles şirketinin, bir tabelası veya ofisi bile bulunmayan; emekli Mossad ajanlarının kurduğu merkezi Tel Aviv'de gözüken İsrailli casus yazılım şirketi NSO Group'un yan kuruluşlarından biri olduğu bilgisine ulaşıldı.

Emekli Mossad ajanlarının çalıştığı, tabelası veya ofisi olmayan İsrail merkezli bir casus yazılım firması olan NSO Group tarafından üretilen Circles isimli casus yazılım, aynı şirketin Cemal Kaşıkçı'nın cep telefonuna yerleştirerek ölümüne sebep verdikleri 'Pegasus' platformundan daha da 'casus'. 

Circles isimli İsrail merkezli casus yazılım, Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlallerinde kullanmak için İsrail'den satın aldığı yazılım olan Pegasusdan daha 'temiz çalışarak' arkasında dijital izler bırakmıyor. 

VATANDAŞLARIN HER İLETİŞİMİ KAYIT ALTINA ALINACAK

Nijeryalı bir bakan ve vali, 'Nijerya vatandaşlarının konuşmalarını dinlemelerini ve mesajlarını okumalarını sağlayacak bir 'güvenlik platformu' edinmek amacıyla kısa süre önce Mısır'a bir gezi düzenledi. Her çeşit iletişimin izlenmesini sağlayacak casus platform ise tartışma yarattı.

CİRCLES, İSRAİL ve MÜTTEFİKLERİ TARAFINDAN 25 ÜLKEYE SATILIYOR

Toronto Üniversitesi'nin raporuna göre, Circles, 25 ülkeye protestocuların, gazetecilerin ve siyasetçilerin sürekli dinlenmelerini sağlayacak yazılım satışı gerçekleştiriyor.

ARTIK VPN DE KULLANAMAYACAKLAR

Nijerya hükümeti, halkının her konuşmasını dinlemenin dışında,  kuracağı firewall ile ülkenin internetini ulusal bir internete dönüştürüp tamamen kontrol altına alacak. Firewall'un uygulamaya geçmesiyle, hemen herkesin Twitter'a girmek için kullanıyor olduğu VPN de kullanılamaz hale gelecek.