Teknoloji |

Teknoloji devi Samsung'a polis baskını

Galaxy Note 7'lerin patlaması ile gündemden düşmeyen teknoloji devi Samsung'un adı bu kez de Güney Kore'de siyasi krize karıştı. Ülkenin geneli sarsan bu krizde Samsung, başbakanın arkadaşı olan Choi Soon-sil ile kızının şirketlerine para akışı sagladığı yönünde ki iddialardı. Bu sabah saatlerinde Samsung ofisine polisler baskın düzenledi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, savcıların Choi ve kızının ortaklaşa sahibi olduğu şirkete Samsung'un 3.1 milyon dolarlık uygunsuz yardım yaptığı iddiasını soruşturduklarını duyurdu.

Choi, siyaseti etkilemek ve çıkar sağlamak için bu ilişkiyi kullanmakla suçlanıyor.Samsung BBC'ye verdiği bilgide baskını doğrularken konuyla ilgili yorum yapmayı kaçındılar.

İstifa çağrılarının yöneltildiği Devlet Başkanı Park daha önce bu skandal nedeniyle özür dilemişti.

081120161216299240597_3.jpg

Güney Kore'de dolandırıcılık skandalı: Savcılığa 'kepçeyle baskın'

Güney Kore'yi haftalardır, sarsan skandalda savcılar Samsung'un, Choi'nin kızının Almanya'daki binicilik derslerine maddi destek olmak için Choi ve kızının sahibi olduğu bir şirkete 2.8 milyon avro yatırdığına yönelik suçlamaları inceliyor.

Savcılar eşzamanlı olarak Kore Binicilik Federasyonu ve Kore Atçılık Birliği'nin de ofislerini bastı.

3 Kasım'da tutuklanan Choi, yolsuzlukla suçlanıyordu.

Devlet başkanının yakın arkadaşı Choi, bir tarikat lideri olan Choi Tae-min'in kızı

On binlerce Güney Koreli günlerdir başkent Seul sokaklarında Başkan Park'ı istifaya çağıran eylemler ve protestolar düzenliyor.

Park'ın uzun yıllardır arkadaşı olan Choi'nin tarikat lideri babası Choi Tae-min, Park'ın babası ve eski devlet başkanı Park Chung-hee ile yakın ilişkilere sahipti.

Choi, Kore'deki şirketleri kendi kontrolündeki vakıflara milyonlarca dolar bağış yapmaya zorlamakla suçlanıyor.

Skandalla ilgili özür dileyen Devlet Başkanı Park, Choi'nin konuşmalarına bile müdahale ettiğini kabul etmişti.

Park, skandalın ardından başbakanı değiştirip, kabineyi yeniden yapılandırıp, birkaç yaverini kovsa da Park'ın istifasına yönelik çağrılar kesilmedi.

081120161217099246221_3.jpg

Devlet Başkanı Park Geun-Hye

Skandal nedeniyle Park'ın toplumdaki desteği yüzde 5'e kadar düştü.

Ana muhalefet partisi Demokratik Parti'nin lideri Choo Mi-ae, Park'ın samimiyetine inanmadığını ve başbakanı Parlamento'nun seçmesi gerektiğini açıklamıştı.

Park, başa baş geçen bir seçim yarışının ardından 2012'de ülkenin ilk kadın devlet başkanı olmuştu.