'Teğet geçecek' dedi teğet geçti, şimdi de dolar söylediği o rakama iniyor!

Geçtiğimiz haftayı 3.65 seviyelerinde tamamlayan dolar, bu sabah sert düşüşle güne başladı. Güne düşüşle başlayan dolar/TL, 3,59'un altına gerileyerek 3,5885 seviyelerinden alıcı buluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa süre önce doların 3,50 seviyesinin de altına ineceğini belirtmişti.

Haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlayan dolar/TL, 3,5878'i görmesinin ardından saat 12.20 itibarıyla yüzde 0,8 azalışla 3,5895 seviyelerinde bulunuyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,07 azalışla 3,9028, sterlin/TL ise yüzde 0,87 değer kaybıyla 4,6071'den işlem görüyor.

Dolar endeksi de bugün yaklaşık 5,5 ayın en düşük seviyesi olan 98,79'a kadar gerilese de saat 12.20 itibarıyla 99'un hemen üzerinde dengelendi.

Analistler, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 85. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul toplantısı, nisan ayı iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi ile imalat sanayi kapasite kullanımı verilerinin izleneceğini kaydetti.

Yurt dışında ise Almanya'da nisan ayı IFO iş dünyası güven endeksi ve ABD'de mart ayı Chicago Fed ulusal aktivite endeksi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,60'ın altında kapanışların olması durumunda 3,5750 seviyesini önemli destek, 3,6350 seviyesinin ise direnç konumunda olacağını dile getirdi.

etgketgg

DOLAR 3.50'NİN DE ALTINA DÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şubat ayında Körfez ülkelerine yönelik ziyaretinden dönüşü sırasında uçakta gazetecilere dolar kuru hakkında önemli açıklamalar yapmıştı.

Varlık Fonu'nu özelleştirme olarak niteleyenlere "cahil" diyen Erdoğan, döviz kurundaki düşüşün fon sayesinde olduğunu söylemişti.

Kurun seyriyle ilgili değerlendirme yapan Erdoğan "Şu an 3,64’ü görmüş vaziyette. Ben inanıyorum ki 3,50’nin de altına düşecek. Niye? Girdiler de olacak onun için" ifadelerini kullanmıştı.

'Teğet geçecek' dedi teğet geçti, şimdi de dolar söylediği o rakama iniyor! ile ilgili etiketler Dolar Euro Türk Lirası parite piyasalar