Gündem

TCDD Genel Müdürü Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle görevden alındı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun görevden alındı. Uygun'un yerine ise Abdülkerim Murat Atik atandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun görevden alındı. Yerine ise Abdülkerim Murat Atik getirildi.

EYLÜL 2019'DA GÖREVE GELMİŞTİ

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'na 20 Eylül 2019'da getirilen Ali İhsan Uygun, Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle gece yarısı görevinden alındı.

YENİ GENEL MÜDÜR SUN GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Ali İhsan Uygun'dan boşalan göreve Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik getirildi. 1993 yılından bu yana ticari faaliyet gösteren Sun Group, 28 Aralık 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'ndan demiryolları için Türkiye'nin ilk özel yolcu taşıma lisansını alan şirket olmuştu. Japon HIS Global şirketi ile birlikte Kapadokya Ekspresi adı ile 40 milyon euro tutarındaki yatırımla turizm amaçlı yataklı tren işletmeciliği için çalışmalarını yürüten şirketin başındaki isim yeni TCDD müdürü oldu.

ABDÜLKERİM MURAT ATİK KİMDİR?

Abdülkerim Murat Atik, 1990 yılında ticari faaliyetine başlayan Sun Group'un yönetim kurulu başkanıdır. Türkiye'nin birçok ilinde birçok projeyi hayata geçiren Sun Group demiryolu - raylı sistemler ve inşaat - altyapı alanında faaliyet göstermektedir.