Gündem |

"‘Bas git’ gibi bir şey mi? ‘Bin git’ ya da?"

TBMM'de atıkta geri dönüşümü yaygınlaştırmayı amaçlayan yasa teklifi görüşmelerinde güldüren diyaloglar yaşandı. Vekiller, teklifin yasalaşması durumunda maximum hızı 25 kilometreyle sınırlanacak elektrikli scooter'ın hangi isimle yasaya gireceğini tartıştı. İşte detaylar...

Depozito sistemi getirip atıkta geri dönüşümü yaygınlaştırmayı amaçlayan yasa teklifi Meclis Çevre Komisyonu’nda görüşüldü.

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun aktardığına göre; Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emin Birpınar, Türkiye’de geri dönüşümle ilgili ilginç bilgiler verdi ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Komisyonda en renkli diyalog ise elektrikli scooter konusunda yaşandı. Teklif yasalaştığında elektrikli scooter kullanım hızı saatte 25 kilometreyle sınırlanacak. Milletvekilleri, yeni elektrikli araçların hangi adla yasaya gireceğini şu sözlerle tartıştı:

''BUNUN TÜRKÇESİ NE YA, ALLAH RIZASI İÇİN''

Mahmut Tanal (CHP): Scooter, scooter dediniz. Bunun Türkçesi ne ya, Allah rızası için?
Selman Özboyacı (AK Parti): Skuter.
Tanal: Nedir bunun Türkçesi?
Özboyacı: TDK öyle diyor.
Tanal: Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı demiş ki: “Bir TDK’ya sorun. Hele bunun anlamı nedir?”
Gülüstan Koçyiğit (HDP): ‘Bas git’ gibi bir şey mi? ‘Bin git’ ya da?
Tanal: Nedir bu? Hakikaten kanun yapma tekniğine uygun mu?
Emin Binpınar (Bakan Yardımcısı): TSE’nin standartlarında ‘scooter’ diye geçtiği için mecburen öyle geçtik. Türk Dil Kurumu’yla hukuk müşavirimiz görüşmüş, onların önerileri de var. Ama artık dünyanın her yerinde bu isim çok belirgin, aynı televizyon gibi. Siz istediğiniz kadar başka bir şey yazın, çocuklar buna ‘scooter’ diyor.