Tatilin faturası ağır mı olacak?

Vaka sayılarında son günlerde yaşanan dalgalanmalar korkuya neden olurken, Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından salgına ilişkin çok önemli uyarılar yaptı. Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, okulların tatil edilmesiyle birlikte aile ziyaretleri ve konaklamalı tatillerin arttığına dikkat çekerek, koronavirüs vakalarında şubat ayı ortalarından itibaren yeni bir 'pik' yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, artan aile ziyaretleri ve konaklamalı tatil nedeniyle koronavirüs vakalarında şubat ayı ortalarından itibaren yeniden "pik" yaşanabileceğini söyledi.

Sertoğullarından, yaptığı açıklamada, Kovid-19 vaka sayılarında alınan tedbirlerle önemli düşüş ivmesi yakalanmasına rağmen son günlerde yeniden bir hareketlilik görüldüğüne vurgu yaptı.

YARIYIL TATİLİNİN ETKİSİ NASIL OLACAK?

Geçtiğimiz hafta başlayan yarıyıl tatilinin rakamları doğrudan etkilediğini belirten Sertoğullarından, "Özellikle son 4 gündür 5 bin seviyelerinde olan vaka sayısı 7 binlere ulaştı. Bu durumun insanların yarıyıl tatilinde tedbirlere uymayarak sokağa çıktığı, akraba ziyaretleri yaptığının göstergesi olduğunu düşünüyorum. Bu korktuğumuz bir tablo. Virüs son günlerde yine aramızda dolaşmaya ve yayılmaya başladı." ifadelerine yer verdi.

Sertoğullarından, hasta sayısı ve yoğun bakım doluluk oranlarındaki azalmanın kimseyi aldatmaması gerektiğini, bu rakamların tedbirlere uyulmaması durumunda hızla yeniden yükselebileceğini söyledi.

"GENÇLERİN AİLELERİNE BULAŞTIRMA RİSKLERİ ÇOK YÜKSEK"

Bu zorlu süreçte özellikle gençlere çok büyük görevler düştüğünü ifade eden Sertoğullarından, şunları söyledi;

"Yarıyıl tatili nedeniyle hareketliliğin olduğu kesim daha çok genç nesil. Hastalık riskleri daha az, çoğu bu hastalığı semptom bile yaşamadan geçiriyor. Bu grubun hastalığı, kronik rahatsızlığı olanlara ve yaşlı aile fertlerine bulaştırma riski oldukça yüksek. Bu da düşen ağır hasta sayımızın yeniden yükselmesine sebep olur.

"AŞILAMA OLSA BİLE MASKE, MESAFE VE HİJYEN KURALLARI ÇOK ÖNEMLİ"

Artan aile ziyaretleri ve konaklamalı tatil nedeniyle vaka sayısında artış var. Virüsün yayılımının birkaç hafta sonra belirgin olacağını düşünecek olursak şubat ayının ortalarından itibaren yeni bir pik yaşanması mümkün. Özellikle alışveriş ve kayak merkezlerindeki yoğun insan hareketliliği bizi endişelendiriyor."

Koronavirüs tedbirlerine uymadan seyahat edenlerin tatil dönüşü kendilerini gönüllü karantinaya almasının önemli olduğunu belirten Sertoğullarından, herkesin koronavirüs ile yaşamayı öğrenmesi ve aşılama olsa bile bir süre daha maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Tatilin faturası ağır mı olacak? ile ilgili etiketler tatil Korona Koronavirüs yarıyıl tatili şehirlerarası yolculuk vaka sayısı