Gündem

Tam kapanmadan sonra hangi kısıtlamalar sürecek?

Koronavirüs salgınında vaka sayısının artması sonrası 17 günlük tam kapanma devreye girdi. 24 saatin sona erdiği tam kapanmasının sona ermesi ile birlikte nasıl bir sürecin devreye gireceği merak konusu oldu. Alınan bilgilere göre, vaka sayısındaki düşüşle birlikte "Yavaş normalleşme" adı verilen bir süreç devreye girecek.

Türkiye tam kapanma sürecinde ilk 24 saati tamamladı. 17 gün sürecek tam kapanma sonunda normalleşme sürecinin adımları da yavaş yavaş netleşiyor. Ortaya çıkan bilgilere göre, tam kapanmanın sona ermesinin ardından "Yavaş normalleşme" adı verilen bir sürecin devreye girmesi bekleniyor.

ÇERÇEVE ÇİZİLECEK

CNN Türk'ten Duygu Ayaz Bayram'ın haberine göre, koronavirüs tablosuna göre adımların atılacağını belirtilirken, alınması muhtemel kararlar şöyle:

"Tam kapanma başladı. Aslında şu anda hem Sağlık Bakanlığı yetkilileri hem de Bilim Kurulu tarafından bu kapanma süreci çok değerli olarak görülüyor. Çünkü bu süreçteki vaka sayısındaki azalmaya göre normalleşme sürecinin çerçevesi çizilmiş olacak.Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri önümüzdeki 2 hafta boyunca bir araya gelecek. Özellikle vaka sayısındaki azalma masaya yatırılacak. Yani bu tam kapanmanın vaka sayısına etkisi masada olacak. Ancak aynı zamanda da normalleşme adımları için Bilim Kurulu üyeleri bu kez bir yol haritası çizecek."

GEÇTİĞİMİZ HAZİRAN AYINDAKİ GİBİ OLMAYACAK

"Ama geçtiğimiz haftalarda son 2 Bilim Kurulu'nda da bu konu gündeme geldi. Detaylı bir şekilde gündeme gelmedi. Ancak Bilim Kurulu yetkilileri tarafından özellikle normalleşme sürecinin geçtiğimiz haziran ayındaki gibi olmaması gerektiği gibi bir takım telkinlerde bulundular."

"SÜREÇ YAVAŞ İŞLEYECEK"

"Bu konuda yine Bilim Kurulu yetkililerinin özellikle yapılan toplantılarda ağır bir normalleşme sürecinin olması gerektiği vurgulanıyor. Bu ne anlama geliyor? Biz bu kapanma sonrası hızlı bir normalleşme sürecine yaşamayacağız anlamına geliyor. Ancak tüm bunları da yine veriler belirleyecek. Eğer bu tam kapanma sürecinde istenen düzeyde vaka sayılmasında bir azalma olursa bu kez normalleşme adımlar hızlı atılabilecek. Ancak tam aksine bu tam kapanma sürecinde istenilen verilere ulaşılamazsa bu kez tedbirler de devam edilecek."

"BAZI KISITLAMALAR SÜRECEK

"Ancak normalleşme adımları kapsamında tedbirler devam edecek. Örneğin konuştuğumuz hocalardan edindiğimiz bilgiye göre burada verilecek öneriler şu şekilde olacak;

Normalleşme adımları başlayacak ancak gün içerisindeki bazı kısıtlamalar devam edebilecek
Saat 21.00'deki sokağa çıkma kısıtlaması vardı. Bu kısıtlamalar bir süre daha devam edilebilecek
Hafta sonu kısıtlamalarının eğer istenilen düzeyde vaka sayısında bir azalma olmazsa bu kısıtlamaların da devam edeceği yönünde bir takım uyarılar olacak Bilim Kurulu tarafından."

VAKA SAYILARI SÜRECİ BELİRLEYECEK

"Ancak tüm bunlar dediğimiz gibi bu kapanma süresindeki vaka sayısındaki azalmanın sonucunda ortaya çıkacak bir takım yol haritası olacak ve bunlar da hem bu hafta hem bir sonraki hafta yapılan Bilim Kurulu toplantılarında masaya yatırılacak. Ve Bilim Kurulu tarafından normalleşmenin nasıl olması gerektiği yönünde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya öneriler iletilecek.Ve son nihai kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sağlık Bakanı tarafından Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri iletilecek ve nihai karar da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yani kapanma sonrasında normalleşme süreci de duyurulmuş olacak."