Taliban, Afganistanlı kadın voleybolcunun kafasını mı kesti?

Afganistanlı kadın voleybol oyuncusu Mahjabin Hakimi'nin, Taliban militanları tarafından kafasının kesilerek öldürüldüğü öne sürüldü. Afgan kadın milli voleybol takımı, Hakimi'nin öldürüldüğünü doğrularken Taliban'ın Hakimi'yi katlettikten sonra fotoğraflarını paylaştığı belirtildi.

Afganistan genç kadın milli voleybol takımında oynayan Mahjabin Hakimi’nin, Taliban tarafından öldürüldüğü iddiası uluslararası basında gündem oldu. Sosyal medyaya düşen görüntülerin ardından birçok haber kaynağında Hakimi’nin Kabil’de kafası kesilerek katledildiği öne sürüldü.

İranlı gazeteci Muhtar Vefayi’nin Independent Farsça’da yer alan haberine göre; Afgan kadın milli voleybol takımının hocası, Taliban’ın Ağustos ayında kontrolü tamamen ele geçirmesinden önce takımdan yalnızca iki kişinin ülkeden kaçabildiğini söyledi.

Mahjabin Hakimi’nin, kaçmayı başaramayan birçok kadın sporcudan biri olduğunu belirten hocası, ailesinin konuşmaması için tehdit edilmesinden ötürü kimsenin bu korkunç cinayetten haberdar olmadığını da ekledi.

CANSIZ BEDENİNİN GÖRÜNTÜSÜ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILDI

İngiliz basınından The Sun’da yer alan habere göre de; Taliban militanları kadın sporcuyu katlettikten sonra cansız bedeninin fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Ancak söz konusu fotoğrafların Mahjabin Hakimi’ye ait olduğu henüz kesinleşmedi.

Sözcü'de yer alan bilgiye göre; Mahjabin Hakimi, Afgan azınlık grubu olan Hazara etnik grubuna mensup ve Taliban da bu gruptan nefret ediyor.

Taliban iktidara geldikten sonra spora, özellikle de kadın sporlarına katı kısıtlamalar getirildi. Ülkede çok az kadın oyuncu kaldı, çoğu ülkeyi çoktan terk etti.

Taliban, Afganistanlı kadın voleybolcunun kafasını mı kesti? ile ilgili etiketler Afganistan Taliban infaz kadın voleybolcu Mahjabin Hakimi