Dünya |

Taliban, 11 Eylül'den itibaren 6 ay içinde Kabil'i ele geçirebilir!

ABD istihbarat raporu: Kabil'in kontrolü 6 ayda Taliban tarafından ele geçirilebilir Afganistan’daki durumla ilgili son Amerikan istihbarat raporları, başkent Kabil’in 6 aylık bir süre içinde Taliban tarafından ele geçirilebileceğini öngörüyor

Donald Trump'ın 2018'de ABD unsurlarının Afganistan'ı terk edeceğini açıklamasından beri Afganistan'daki ABD güçlerinin %50'si halihazırda gitmiş durumda. CENTCOM, çekilen asker sayısını güvenlik sebebiyle henüz resmi olarak açıklamıyor.

ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin çekilmeye başlamasının ardından ayrılan unsurlarla paralellik gösterecek şekilde Taliban şiddeti de artmaya devam ediyor. Meydanı boş bulan Taliban, giderek güç ve alan kazanıyor.

Halk ise dün itibariyle silahlanarak Afgan ordusuna cephelerde destek vermeye başladı.

Afgan Hükümeti, yukarıdaki Afganistan haritasındaki 'beyaz' adacıkları kontrol edebiliyor. Ülkenin geri kalanı, 'koyu gri ve kırmızı' alanlar ise Taliban kontrolü altında. 

Uzmanlara göre Kabil'in Taliban'ın eline geçirmesinin önünde pek bir şey kalmamış durumda. CIA ise son gelişmelere bağlı olarak tahminlerini revize etmek zorunda kaldı.

HER 2 GÜNDE 1 İLÇE TALİBAN KONTROLÜNE GEÇİYOR

AA muhabirinin yerel yetkililerden derlediği bilgilere göre, Taliban, 407 ilçeden 130’dan fazlasını, merkezleri dahil olmak üzere ele geçirmiş durumda. Afganistan topraklarının büyük bölümünde güvenlik güçleri ile Taliban arasında mücadele sürüyor, 407 ilçenin 200 kadarında çatışmalar devam ediyor.

Son 2 ayda ise ülke genelinde Taliban’ın kontrolüne geçen ilçe sayısı 35’i aştı. Son olarak Afganistan’ın kuzeyindeki Faryab vilayetinin Gurzivan ilçesinde Taliban kontrolü ele geçirdi

AFGAN ORDUSU MEVZİLERİ BIRAKIP SINIRIN ÖTESİNE KAÇIYOR

Afgan ordusu mensupları ise mevzilerini bırakmaya başladı. Askerler silah ve araçlarını Taliban'a teslim ederek Tacikistan'a sığınmaya başladı.

Taliban saldırısından kaçan 134 Afgan askerinin Afganistan sınırını geçerek Tacikistan topraklarına sığındığı bildirildi. Tacik-Afgan sınırındaki Şirhan sınır kapısı Taliban’ın eline geçmişti.

Taliban’ın bu saldırısından kaçan Afganistan hükümet güçleri mensubu 134 askerin, Tacikistan topraklarına geçtiği belirtilen açıklamada, 'İnsanilik ve iyi komşuluk ilkelerine uyan Tacik sınır muhafızları, Afgan askerlerin hiçbir engel olmaksızın sınırı geçerek Tacikistan topraklarına girmesine izin verdi' ifadesine yer verildi.

BRİTANYA İÇİN ÇALIŞAN TERCÜMANLAR DA ÜLKEYİ TERK EDİYOR

Öte yandan ülkede Birleşik Krallık adına tercümanlık görevi üstlenen Afganların aileleriyle birlikte Birleşik Krallık'a gitmeye başladığı açıklandı.

Taliban’ın ülkeyi tamamen ele geçirmesi korkusuyla yaşayan 36 aile bu ülkeye vardı.

AFGAN DEVLETİNİN 11 MART 2022'YE KADAR YIKILMASI BEKLENİYOR

ABD istihbarat birimlerinin son değerlendirmelerine göre, ABD askerlerinin Afganistan'dan tamamen çekilmesiyle birlikte Afgan hükümetinin 6 aydan sonra yıkılabileceği öngörülüyor. 

Afganistan'da, Taliban'dan korkan yerel işbirlikçiler askerlerini çeken ABD'ye sığınmak istiyor. İş birlikçilere 'özel vize' uygulaması sunulurken, Özel Vizelerini beklerken ABD'ye yardım etmiş Afgan vatandaşları ise tek tek öldürülmeye devam ediyor. Ülkede, 2 yıldır özel vize bekleyen ve hala hayatta olan iş birlikçiler var.

CIA, FAZLA İYİMSER OLAN TAHMİNLERİNİ GÜNCELLEDİ

Wall Street Journal gazetesinin aktardığı güvenilir bilgilere göre, Amerikan istihbarat teşkilatları, Taliban'ın geçen hafta kuzey Afganistan'da birçok ilçeyi ele geçirmesiyle birlikte daha önceki iyimser tahminlerini revize etti.

'AFGANİSTAN 6 AY İÇİNDE YIKILABİLİR'

Son değerlendirmede ABD istihbarat kurumları Eşref Gani hükümetinin ABD askerleri ülkeden çıktıktan sonra 2 yıl kadar ayakta kalabileceğini düşünüyordu.

Haberde, istihbarat uzmanlarının, ABD’nin Afganistan’dan tamamen çekilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Eşref Gani hükümetinin 6 ay ile 2 yıl içinde yıkılacağına inandığı ifade edildi.

'GERİ ÇEKİLME YAVAŞLAMALI'

ABD istihbaratının daha önce bildirilmeyen bu yeni değerlendirmesinin ABD ordusu tarafından öngörülen analizle daha uyumlu hale geldiğine işaret edilerek, Afganistan'dan güvenli çıkış için ABD askerlerinin geri çekilmesinin yavaşlatılması gerektiği savunuldu.