Takdir alan öğrenciler yaşadı, Başarı Teşvik Programı ödemeleri başladı! Tam 5 bin 104 TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ‘Başarı Teşvik Programı’ kapsamında ödenecek olan 5 bin 104 TL, takdir ve teşekkür alan öğrencileri heyecanlandırmaya başladı. İşte şartlar…

Türkiye’de yaşayan vatandaşların emeklilik, gösterge, sözleşme gibi sorunlarını çözmek için yoğun mesai yapmaya başlamış olan bakanlıklar, bu süre zarfında ek projeleri de hayata geçirdi. Özellikle çok konuşulan konut projelerinin yanı sıra yapılandırma ve af kapsamında düzenlemelerde de çalışmalar hız kazandı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ‘Başarı Teşvik Programı’ ise, karne gününün hemen ardından öğrencilerin gündemine oturdu.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Kabine Toplantısı’nın ardından Başarı Teşvik Programı’nı açıklamış ve başarı kriterine uyan vatandaşların nakit ödemeler ile ödüllendirilerek, eğitimlerine katkı sağlanacağını belirtmişti. Karnelerin dağıtılıp, okulların tatile girmesinin ardından gözler, hükümetin ödeyeceği Başarı Teşvik Programı ödemelerine çevrildi. Program kapsamında ödeme alabilecek öğrencilerin kriterleri ise belli oldu.

İLK ŞART DEVLET OKULUNDA OKUMAK

Takdir alan öğrenciler yaşadı, Başarı Teşvik Programı ödemeleri başladı! Tam 5 bin 104 TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Başarı Teşvik Programı kapsamında başarılı öğrencilere yapılacak olan nakit ödemelere ilişkin birtakım şartlar da belirlendi. Bu kapsamda ilk şart, öğrencilerin devlet okulunda okuması oldu. Programın adından da anlaşılacağı üzere bu ödeme başarılı öğrenciler verilecek.

Sadece derece yapan öğrencilere verilecek olan Başarı Teşvik Programı ödemeleri kapsamında; ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören ilk 3 sıralamaya dahil olan okullarda okuyan öğrencilerin okul genelinde ise ilk 5’e girmesi halinde ödemeden yararlanması mümkün olacak.

ÖDEME BU YIL 5 BİN 104 TL OLACAK

Başarı Teşvik Programı kapsamında öğrencilerin ödeme alabilmesi için ise başka bir şart sosyal yardıma ihtiyaç duyması. Bu şartları taşıyan öğrencilere, belirli dönemlerde ödemeler yapılacak. Ödeme ise, asgari ücrete göre belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Başarı Teşvik Programı kapsamında başarılı öğrencilere verilecek olan desteğin miktarı, o yılın asgari ücretinin yüzde 60’ı kadar olacak şekilde belirlenecek. 2023 yılı için 8 bin 500 TL’ye yükselmiş olan asgari ücret nedeniyle, bu yıl yapılacak olan Başarı Teşvik Programı ödemeleri, bir sonraki zamma kadar, 5 bin 104 TL olacak.

Takdir alan öğrenciler yaşadı, Başarı Teşvik Programı ödemeleri başladı! Tam 5 bin 104 TL ile ilgili etiketler