Gündem |

Tabela önünde el işareti yapan öğretmenler için soruşturma başlatıldı

Erzurum'da 4 öğretmenini tabela önünde paylaştığı fotoğraf ve yaptıkları açıklama sosyal medyada tepkiye neden oldu. Karayazı ilçesinin giriş tabelası önünde el hareketi çekerek fotoğraf çektiren öğretmenler hakkında soruşturma başlatıldı.

Erzurum Karayazı ilçesinde öğretmenlik yapan 4 kişinin sosyal medya paylaşımı gündem olmuştu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Erzurum'un Karayazı ilçesinin giriş tabelası önünde el hareketi çekerek fotoğraf çektiren öğretmenler hakkında soruşturma başlatıldı. Öğretmenlerin soruşturma kapsamında verdikleri ifade de ortaya çıktı.

4-ogretmenin-sosyal-medyadaki-paylasimina-14915936_1593_m

 EL HAREKETİYLE POZ VERDİLER

4 öğretmen Erzurum'un Karayazı ilçesinin girişindeki Türkçe ve Kürtçe "Hoş geldiniz" yazan tabela önünde fotoğraf çektirdi. Öğretmenler fotoğrafta el hareketleriyle poz verdi. Fotoğrafın sosyal medyada tepki toplaması üzerine öğretmenler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi. Öğretmenler ise fotoğrafın ve el hareketinin tayinleriyle ilgili olduklarını belirtti.

 ADLİ VE İDARİ İŞLEM BAŞLATILDI

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 4 öğretmenin, Karayazı girişindeki Kürtçe ve Türkçe "Hoş geldiniz" yazılı tabela önünde uygunsuz fotoğraf çekerek sosyal medyadan paylaştığı belirtildi.

Açıklamada, paylaşım üzerine Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce öğretmenler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

 KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada da "Karayazı İlçemizle ilgili sosyal medya hesaplarında yer alan paylaşım ile ilgili adli ve idari işlem başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.

"TAYİNİMİZİ VURGULAMAK İSTEDİK"

Öğretmenler ise soruşturma kapsamında verdikleri ifadelerde yanlış anlaşıldıklarını belirtti.

Kürtçe’ye yönelik hareket sergilemediklerini savunan öğretmenler, “Tayinlerimizin çıkma dönemine yaklaştığımızı ve bir daha Karayazı’ya dönmeyeceğimizi vurgulamak istedik” dedi.