Gündem |

Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmelere Türkiye'den ilk yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suudi Arabistan'da yaşanan gözaltı dalgası hakkında açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın NTV canlı yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Kalın İdlib sonrası yeni bir operasyon olup olmayacağı sorusuna "Zaman zaman biz zaten sınır ötesi operasyonlar yapıyoruz. Güvenlik sözkonusu olduğunda kimseden izin almayız." şeklinde cevap verdi.

Kalın şu açıklamaları yaptı;

DEAŞ Batılı hedefleri de vuruyor Müslüman ülkeleri de vuruyor. DEAŞ son 3 yılda Müslüman ülkelere çok daha fazla zarar verdi. DEAŞ bugüne kadar çok daha fazla Müslüman insanı öldürdü. Ne zamanki Batılı hedefleri vurmaya başladı o zaman küresel acil konu gündemine geldi. Kandil'e yönelik olur Suriye'ye yönelik olur... Terörle mücadele yoğun çaba içerisinde olduk olacağız.ABD DEAŞ'la mücadele başlığı altında PYD ve YPG'ye muazzam bir alan açtı. Rakka'da kimlerin nelerle hangi flamalarla paçavralarla kutlama yaptığını açık şekilde gördük. Bize izah etmekte de zorlanıyorlar.

TAHRAN-ANKARA ARASINDA ASKERİ ANLAŞMA VAR MI?

İran bölgenin önemli ülkesi aynı zamanda güvenlik konularında beraber çalıştığımız bir ülke. Tahran'la trafik devam edecek. Türkiye Batı'dan uzaklaşıyor yorumları yanlış.
Ankara Batı'dan uzaklaşıyor söylemi baskı için yapılıyor. Biz bunu NATO ittifakına alternatif olarak görmüyoruz.

RUSYA'NIN SURİYE TOPLANTISINA PYD'Yİ DAVET ETMESİ

Bir tür emrivaki ile bunu ilan edildiğini duyduk. Kremlin bizimle temas etti bu toplantıyı ertelediklerini açıkladılar. Değiştirmezlerse 18'inde değil daha ileri bir tarihte yapılması planlanıyor. Zaten biz katılmıyoruz büyük ihtimalle gözlemci gönderebiliriz. Rusya'nın bize söylediği toplantının ertelendiği ve oraya PYD'nin davet edilmeyeceği.

SUUDİ ARABİSTAN'DA GÖREVDEN ALMALAR

Kendi iç meseleleri, tablo netleştikçe yorum yapmak daha mümkün. Suudi Arabistan'ın petrole bağımlılıktan kurtulmak için attığı bazı adımlar var... Dün gece bir füze vurulduğu açıklandı. Düştüğüne yönelik farklı rivayetler de var. Biz de teyid etmeye çalışıyoruz.