Dünya |

Suudi Arabistan'da görevden alınan isimlerin ortak özelliği ne?

Suudi Arabistan dün gece 11 prens ve çok sayıda iş adamını 'yolsuzluk' gerekçesiyle tutukladı. Suudi Arabistan'ın tutukladığı isimlerin ortak bir özelliği dikkati çekiyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, dün imzaladığı kararname ile çok sayıda Suudi Prensi ve eski bakanını gözaltına aldı.

Kısa bir süre önce 'Yumuşak darbe' diye nitelendirilen büyük değişikliklerle gündeme gelen Suudi Arabistan dün gece önemli kararlar aldı.

Kral Selman'ın talimatıyla ülkedeki rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi için Yolsuzlukla Mücadele Komisyonunun kurulması kararlaştırıldı. Kurulan komisyonun kararıyla 11 prens ve çok sayıda eski bakan tutuklandı.

Yeni Şafak'ın haberine göre; Suudi Arabistan'da dün gece 11 prens, 5 General ve 12 Albay tutuklandı. Tutuklanan isimlerle ilgili dikkati çeken bir detay var. Aralarından bazı isimler eski Veliaht Prens Muhammed Bin Nayif'e yakınlığıyla biliniyor.

Görevlerinden azledilenler ve tutuklananların isimleri şöyle:

Kraliyet Muhafızları Bakanı olarak görev yapan ve birkaç ay önce görevinden azledilen Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz, Ekonomi ve Planlama Bakanlığı görevini yürüten Mühendis Adil bin Muhammed Fakih, eski Riyad valisi Emir Türki bin Abdullah, Savunma Bakanı Yardımcısı Emir Fahd bin Abdullah, Emir Türki bin Nasır, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed, Kraliyet Mahkemesi'nin eski şefi Halid Tuwaijri, eski Maliye Bakanı İbrahim El-Assaf, Suudi Arabistan İletişim Şirketleri eski başkanı Suud El-Dawish, Suudi Arabistan Havayolları eski başkanı Halid el-Malham, Kraliyet kutlamaları ve organizasyonu eski şefi Muhammed El-Tobaishi ve iş adamları; El Velid Al-İbrahim, Salih Kamil, Abdullah Salih Kamil, Muhammed Hüseyin El-Hamudi, Bakr bin Ladin.

Ekran_Resmi_2017-11-05_10.13.39

Suudi Arabistan’daki üç büyük kanalın sahibi olan Prens Valid bin Talal'ın da tutuklandığı iddialar arasında.

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, kısa bir süre önce 'ılımlı İslam' çıkışı ile dikkati çekmişti. Yolsuzlukla mücadele komisyonunun kurulması ve eski bakanların tutuklanmasında yine Muhammed bin Selman'ın etkisi olduğu düşünülüyor.