Spor

Süper Lig'de zirve yer değiştirdi! Galatasaray koltuğu kaptı

Süper Lig'de şampiyonluğu kıl payı kaçıran Galatasaray, yayın gelirinde zirveye oturdu. Sarı-kırmızılı ekip 250 milyon lirayla 2020-2021 sezonunda yayın gelirinden en fazla payı alan takım oldu.

Süper Lig'in yayın geliri şampiyonu Galatasaray... Bu sezon Süper Lig'de adını şampiyon olarak yazdıran Beşiktaş'ı, Galatasaray 2. sıradan takip etti. Sarı-kırmızılı ekibin yayın gelirinin açıklanmasının ardından geriden takip eden isim siyah-beyazlılar oldu.

Ligde şampiyonluğu averajla kaybeden sarı-kırmızılı ekip, 250 milyon lirayla 2020-2021 sezonunda yayın gelirinden en fazla payı alan takım oldu. Şampiyon Beşiktaş 230 milyon lirayla gelir sıralamasında ikinci, Fenerbahçe de 228 milyon lirayla üçüncü sırada yer aldı. Bu sezon yaklaşık 3 milyar lira olan yayın gelirinin yüzde 4'ü Türkiye Futbol Federasyonu, yüzde 14'ü de alt liglere verilmek üzere ayrıldı. Geri kalan yaklaşık 2,5 milyar liralık pay da Süper Lig'de mücadele eden 21 takıma ayak bastı parası, şampiyonluk primi, performans primi ve ilk 6 sıralama primi olarak bölüştürüldü.

Süper Lig'de sezonun tamamlanmasının ardından kulüplerin alacağı miktarlar da belli oldu. Buna göre en fazla geliri lig ikincisi Galatasaray kasasına koydu. Ligde mücadele eden takımlar arasında en az geliri ise 73 milyon lira ile son sıradaki Yukatel Denizlispor aldı.

2,5 MİLYAR LİRALIK YAYIN BEDELİNİN BÖLÜŞTÜRÜLME KRİTERLERİ

Elde edilen gelirin yüzde 37'si 21 kulübe eşit bir şekilde "ayak bastı parası" olarak veriliyor. Bu sezon Süper Lig'de mücadele eden takımlar, 910 milyon liralık parayı yaklaşık 43'er milyonluk eşit paylar şeklinde bölüşüyor.

Gelirin yüzde 46'sı performans primi olarak dağıtılıyor. Buna göre 1 milyar 130 milyon lira, galibiyete 2,7 milyon lira, beraberliğe ise 1,4 milyon lira olarak kulüplere veriliyor. Dağıtılan paranın yüzde 11'i olan 270 milyon lira da Süper Lig'de daha önce şampiyonluk yaşayan takımlara şampiyonluk sayısına göre pay ediliyor. Buna göre ise Türkiye'nin en üst seviye liginde mutlu sona ulaşan takımlar, şampiyonluk başına 4,2 milyon lira kasasına koyuyor.

Yaklaşık 145 milyon lira da ilk 6'ya giren takımlara sırasına göre dağıtılıyor. Ligi şampiyon tamamlayan takım yüzde 32,2'lik payla 46 milyon lira elde ediyor. İkinci yüzde 25,8 payla 37 milyon, üçüncü de yüzde 19,3 ile 28 milyon lira alıyor. İlk 6'ya giren diğer takımlardan dördüncü yüzde 12,9'luk hisseyle 18 milyon lira, beşinci yüzde 6,5'luk payla 9 milyon lira, altıncı ekip ise yüzde 3,2'lik payla 4 milyon liralık gelir elde ediyor.

Yorumlar