Spor |

Futbolda yayın ihalesi için komisyon kurulacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yeni yapılacak yayın ihalesi için bir komisyon oluşturulmasını ve yeni ihale araştırma ve işlemlerinin Kulüpler Birliği Vakfı'yla birlikte yürütülmesini kararlaştırdı. Komisyonda Ali Koç, Fatih Saraç, Göksel Gümüşdağ ve Mehmet Sepil de yer alacak.

Türkiye’nin lider dijital platformu Digiturk, Spor Toto Süper Lig naklen yayın haklarını 5 yıl süreyle elde etmişti. 2016'da yapılan ihaleyi yıllık 500 milyon dolar karşılığında kazanan Digiturk, bu sezon sonuna kadar maçları yayınlama hakkına sahip. Katar merkezli şirketin yeni ihaleye girip girmeyeceği merak ediliyor.

TFF'den yapılan açıklamada; "TFF Yönetim Kurulu, bugün gerçekleştirdiği toplantıda TFF Statüsü'nün 74. Maddesi'nin 9 ve 10. bentleri gereğince yeni yapılacak yayın ihalesi için bir Komisyon oluşturulmasını ve yeni ihale araştırma ve işlemlerinin Kulüpler Birliği Vakfı'yla birlikte yürütülmesini kararlaştırdı" denildi.

Komisyonda; TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, TFF Başkan Vekilleri Mehmet Baykan ve Erhan Kamışlı ile Genel Sekreter Kadir Kardaş'ın yanı sıra Kulüpler Birliği Vakfı tarafından Türkiye Futbol Federasyonu'na bildirilen Ali Koç, Fatih Saraç, Göksel Gümüşdağ ve Mehmet Sepil'in yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada; Türk futbolunun mevcut maddi sorunlarına çözüm olacak sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması hedefiyle Kulüpler Birliği Vakfı'yla birlikte oluşturulan komisyon ile mevcut durumun değerlendirilmesi, piyasa araştırmaları yapılması, şartnamenin hazırlanması ve ihalenin şeffaf bir şekilde sonuçlandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Süper Lig'de yeni yayın ihalesinin Temmuz ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor.