Popüler Haberler

Starlink uydu treni nedir? Gökyüzündeki sıralı ışıklar ne anlama geliyor?

Gökyüzünde görülen sıra halindeki ışıkların sebebi internette aranmaya başlandı. Gökyüzünde sıra halinde beliren cisimlerin Elon Musk’ın çılgın projesi olan Starlink olduğu iddia edildi. Peki, Starlink uydu treni nedir?

Gökyüzünde görülen sıra halindeki ışıkların sebebi internette aranmaya başlandı. Gökyüzünde sıra halinde beliren cisimlerin Elon Musk’ın çılgın projesi olan Starlink olduğu iddia edildi. Peki, Starlink uydu treni nedir?

Sosyal medyada gökyüzündeki sıra halindeki cisimler bir anda gündemde geniş yer bulurken vatandaşlar bunları araştırmaya başladı. Konu hakkında henüz bir açıklama yapılmazken 29 Nisan 2020 tarihinde buna benzer bir olayın yaşandığı ve ünlü iş insanı Elon Musk'ın hızlı internet amacıyla inşa edilen bir uydu takımyıldızı olan "Starlink"e ait olduğu görüldü.

STARLİNK UYDULARI NEDİR?

Starlink uydularının her biri 260 kg ağırlığında. Ve yaklaşık olarak dikdörtgen bir masa büyüklüğündeler. Üzerinde 4 tane güçlü anten bulunmakta. Bu antenler sayesinde hem kendi aralarında hem de dünyayla haberleşebiliyorlar. Enerjisini üzerinde akordiyon şeklinde açılan güneş panellerinden elde ediyor.

Bu uydular iyon motorlarının itki gücüyle hareket ediyorlar ve bu güçle manevra yapıyorlar. Yörüngede yükseliyor, alçalıyor. Eğer bir çarpışma durumu olursa yönünü değiştiriyor. Ve görev süresi bittikten sonra ki normal uydulara göre daha kısa bir süre bu, kendisini atmosfere sokarak yakarak imha edebiliyor.

Starlink, iyon motorlarında kripton yakıtı kullanan ilk uzay aracı olarak tarihe geçti. Bunlar dışında uydu cihazında hassas bir navigasyon cihazı da yer alıyor.

Tüm bu donanımın sebebi sadece internet hızını arttırmak ya da haberleşmeyi daha iyi bir hale getirmek değil, sayıları giderek artan diğer uydular ve Uluslararası Uzay İstasyonu gibi araçlarla çarpışmayı engellemektir. Çok düşük olasılıkla da olsa gerçekleşebilecek bu durum için her uyduya çarpışma önleyici bir sistem yerleştirilmiş. Bu uydulardan 60 tanesi üst üste bir zincir gibi dizilerek fırlatılıyor. Starlink uyduları, aynı kapsülün içerisinde çok katlı bir bina gibi üst üste diziliyor. Fırlatıldıktan sonra kapsülün dış kapakları açılıyor ve Starlink uyduları uzaya bırakılıyor.

Yorumlar