Teknoloji |

SpaceX'te büyük şok! 40 uydusu güneş fırtınası nedeniyle düştü

Uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in geçtiğimiz hafta uzaya fırlattığı 49 mini uydu filosundan 40'ı yörüngesinden düştü. Starlink projesi kapsamındaki filoda bulunan 260'ar kiloluk uyduların jeomanyetik fırtınaya yakalandığı ortaya çıktı. SpaceX, olayı "benzersiz bir durum" olarak niteledi.

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in Starlink projesi kapsamında uzaya gönderdiği uydulardan 40'ının güneş kaynaklı jeomanyetik fırtına nedeniyle düştüğü ortaya çıktı.

SpaceX'in geçen hafta fırlatılan ve 49 parçadan oluşan mini uydu filosundan 40'ının jeomanyetik fırtınaya yakalanması sonucu yörüngesinden çıktığı bildirildi. Starlink internet ağı projesi kapsamında uzaya yeni gönderilen bu uyduların, güneş fırtınasının atmosferi daha yoğun hale getirmesi sonucu oluşan aşırı sürtünmeden etkilenerek parçalandığı bilgisi geldi.

SpaceX'in yer kontrolörlerinin, düz panel uyduları bir tür hazırda bekletme moduna sokarak ve sürtünmeyi en aza indirecek şekilde uçurarak kurtarmaya çalıştıkları, ancak atmosferik çekimin çok güçlü olması nedeniyle uyduların daha istikrarlı bir yörüngeye tırmanamadığı kaydedildi.

SpaceX yetkilileri olayı "benzersiz bir durum" olarak nitelerken, her biri 260 kilo ağırlığındaki uyduların yörüngedeki diğer uydular veya yeryüzü için herhangi bir tehlike oluşturmadığı vurgulandı. SpaceX'in hala dünya yörüngesinde dönen ve farklı bölgelere internet hizmeti sağlayan 2 bine yakın Starlink uydusu bulunuyor.