Dünya |

Şoygu, Putin'e bildirdi: Mariupol kentinin kontrolü Rusya'ya geçti

Rusya'nın Kiev ve çevresinden çekilerek saldırılarını ülkenin doğusuna yönlendirmesi sonrası önemli bir gelişme yaşandı. Interfax'ın haberine göre Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Mariupol kentinin kontrolünü sağladıklarını Devlet Başkanı Putin'e iletti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Mariupol'daki Azovstal fabrikasında halen Ukraynalı savaşçılar bulunduğunu ve Azovstal'daki Ukraynalı savaşçı sayısının 2 binden fazla olduğunu aktardı.

Ayrıca Şoygu, Putin'e 1478 savaşçının teslim olduğu bilgisini verdi.

Şoygu, Putin'e Mariupol'den 142 binden fazla sivilin tahliye edildiğini, Mariupol'deki durumun sakin olduğunu söyledi.

PUTİN: MARİUPOL'Ü ELE GEÇİRMEK BİR BAŞARI

Putin ise Mariupol'deki başarılı operasyon nedeniyle Şoygu'yu tebrik etti.

Putin, "Mariupol'ü ele geçirmek bir başarı, Azovstal'dan ayrılan ukraynalıların can güvenliği sağlanacak." dedi.

Ayrıca Vladimir Putin, Mariupol'deki sanayi bölgesine baskın yapmaya gerek olmadığını söyledi ve baskın planının iptal edilmesini istedi.

YÜZLERCE SİVİL VE ASKER FABRİKAYA SIKIŞIP KALMIŞTI

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşta 7 hafta geride kalırken tüm gözler yüzlerce sivil ve askerin Rus kuşatması altında sıkışıp kaldığı Mariupol'e çevrilmişti.

Donbas bölgesinde Ukrayna'nın elinde olan en büyük şehir olan Mariupol savaşın her iki tarafı için de büyük önem taşıyor. Bu nedenle de işgalin başladığı ilk günden beri yoğun Rus saldırılarına ve sert çatışmalara sahne oldu.

Kendilerinden sayıca üstün olan Rus birliklerine karşı bu güne kadar inanılmaz bir direniş gösteren Ukraynalılar Rusya'nın son saldırıları sonrası kentteki Azovstal çelik fabrikasına saklanmıştı

Yüzlerce sivil ve askerin saklandığı fabrika Rus birlikleri tarafından kuşatma altına alınmış Rusya 'ya teslim olun ya ölün' çağrısı yapmıştı. Ukrayna askerleri teslim olmamak için ayak direseler de gıda, ilaç ve su kaynaklarının tükenmesi onları çaresizliğe sürükledi.