Gündem

Soruların fotoğrafını Kunduz'a yolladı

Sosyal medyada No context ÖSYM adını kullanan 'Parodi' hesaptan bugün gerçekleşen YKS sınavına ilişkin 'hile' iddiası geldi. "Sorulardan kafanızı kaldırmış olsaydınız bu fotoğrafları çekip kunduz programından çözen kişiyi görürdünüz " denilen paylaşımda bir soru çözme programı olan 'Kunduz'a gönderildiği ileri sürülen sorulara ilişkin fotoğraflar ve ilgili kitapçığın kodu görünüyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe ve maskeye büyük dikkat gösterilen YKS'nin bugün yapılan oturumlarında bazı öğrencilerin sınava telefon soktuğu ve bununla Kunduz adındaki soru programından cevap alarak hile yaptığı iddia edildi. 

Twitter'da No context ÖSYM adındaki hesaptan sınava ilişkin 4 fotoğraf ve gözetmenlere hitaben ""Sorulardan kafanızı kaldırmış olsaydınız bu fotoğrafları çekip kunduz programından çözen kişiyi görürdünüz" denilen bir mesaj paylaşıldı.

Bu iddiaya göre bir öğrenci sınav sırasında nasıl içeri soktuğu bilinmeyen telefonla soruların fotoğraflarını çekip, bunları Kunduz programına yöneltti. 

İşte bu yolla Kunduz'a sorulduğu ileri sürülen o sorular...

Fotoğraflarda da görüldüğü gibi fen bilimlerine ait sorularda kitapçığın da kodu gözükmekte. 

 

Yani bu kitapçık gerçekten bir öğrenciye aitse bulunması çok kolay. 

KUNDUZ PROGRAMI NEDİR?

Peki soruların sınav sırasında gönderildiği belirtilen Kunduz programı nedir?

Kunduz, YKS, TYT, AYT, LGS, ALES ve KPSS’ye hazırlanan öğrencilere çözemedikleri sorularda uzman eğitmen ağı ile ortalama 15 dakikada açıklamalı ve kaliteli çözüm desteği sağlayan bir soru bankası programı. 

Öğrenciler üye oldukları programa zorlandıkları sorunun fotoğrafını çekip gönderiyor ve uzmanlar sorununun yanıtını çözümlü olarak gönderiyor. 

Eğitim koçluğu da verilen programın YKS sırasında öğrencilere soru çözüm desteği verip vermediği ise bilinmiyor.