Dünya |

Son dakika... Madagaskar'da öğrencilere 2 milyon dolarlık lolipop siparişi veren bakan kovuldu

Son dakika... Madagaskar'da, Eğitim Bakanı Rijasoa Josoa Andriamanana, öğrenciler için 2 milyon dolar tutarında lolilop satın alma planları nedeniyle görevinden alındı.

Ülkede öğrencilere koronavirüse karşı iyi gelen, test edilmemiş bir ilaç veriliyor. İlacın damakta bıraktığı acılığın giderilmesi için her bir çocuğa üçer tane lolipop siparişi Bakan Adriamanana'yı, Devlet Başkanı Andry Rajoelina görevinden aldı ve siparişi ise iptal etti.

Bitkisel ilacın adı Covid Organics. İlacın koronavirüs tedavisinde kullanılmasını en çok destekleyen isim ise Devlet Başkanı Rajoelina.

İLAÇLA İLGİLİ TARTIŞMALAR

BBCTürkçe'deki habere göre; Bazı Afrika ülkeleri de virüsle mücadelede başarılı olduğu inancıyla bu ilacı ithal etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise ilacın tedaviye katkısı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadığı uyarısını yapıyor.

Madagaskar'ın Ulusal Medikal Akademisi de tarhun otundan yapılan bu bitkisel ilacın sağlığa zararlı olma ihtimali olduğunu söylüyor. Devlet Başkanı ise bu bitkisel ilaca yönelik eleştiriler için ise "Batı'nın Afrika'ya yönelik küçümseyici tavrı" açıklamasında bulunudu.

France24 televizyon kanalına konuşan Devlet Başkanı Rajoelina, "Bu bitkisel ilacı bir Avrupa ülkesi bulmuş olsaydı hala o kadar şüphe olur muydu? Hiç sanmıyorum" dedi.