Gündem |

İstanbul'da bebekli annelere ulaşım ücretsiz!

İBB Meclisi 4 yaş altı çocuğu olan annelerin toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasına onay çıktı. İstanbul'da yaşayıp 4 yaşına kadar bebeği olan annelere ücretsiz ulaşım kartı verilecek. Ücretsiz kartların yaklaşık 1 milyon 160 bin çocuğun annesini kapsayacağı belirtiliyor.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü'nün 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı vermek üzere hazırladığı teklif, 16 Ocak 2020'de İBB Meclisinin gündemine gelmişti. 

İBB Meclisi'nde alınan kararla Sayıştay'dan olumlu görüş alınması şartı ile annelere ücretsiz kart verilmesi teklifi uygun bulunmuştu.

Bunun üzerine İBB yönetimi Sayıştay Başkanlığına teklife ilişkin görüşlerini sordu. 

Sayıştay'dan gelen görüş yazısında kamu kurum ya da kuruluşlarına istişari mahiyette bir görüş bildirme görevlerinin bulunmadığı, bu konuda görüş verilemeyeceği ifade edildi.

HALK OTOBÜSLERİNİN KAYBI İBB BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK

Sayıştay'dan gelen yazının ardından teklif 17 Temmuz tarihli meclis oturumunda yeniden görüşüldü. Komisyonlar tarafından hazırlanan raporda, 4 yaş ve altında olan çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi ve toplu taşıma kuruluşlarının ücretsiz taşıma nedeniyle uğradıkları kayıpların belediye bütçesinden karşılanması Sayıştay kanununda belirtilen usulün belediye yönetimi tarafından izlenmesi şartıyla uygun bulundu. Karar AK Parti ve MHP'lilerin çoğunlukta olduğu İBB Meclisi'nde oybirliği ile kabul edildi.