Ekonomi |

Ünal Aysal'dan Les Ottomans Otel açıklaması

Unit Group Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal, İstanbul'un en değerli lokasyonlarından biri olan Les Ottomans Otel'in borcu olmadığını söyledi.

Aysal bugüne kadar açıklama yapma gereği duymadığını ifade ettiği Les Ottomans Otel ile ilgili süreci ve son gelişmeleri sadece Bloomberg HT'den Burak Karagöz'e değerlendirdi.

''ŞAHSIMA AİT, ORTAĞI YOK''

Unit Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aysal, "Bu otel hisselerinin tamamı ilk günden beri şahsıma ait olan Unit Grubu'na ait Kalamos AŞ isimli bir şirketimiz tarafından finanse edilip , inşa edilmiş ve işlettirilmiştir. Başka bir ortağı veya finansörü olmamıştır, bugün de yoktur. Bu konuda da çıkarılan iddia ve söylentiler gerçek dışıdır." dedi.

''HERHANGİ BİR BORCU YOK''

Aysal, bu otel ve sahibi olan şirketin borcu veya borca batık bir durumu olmadığını ve de hiç bir bankaya direk bir kredi borcunun bulunmadığının altını çizdi. Aysal, ancak söz konusu otelin enerji gruplarına ait başka bir yatırım için alınan bir kredi nin teminatları arasında gösterilmiş olup, bir özel banka nın kefalet sebebi ile garanti portföyü içinde olduğunu da açıkladı.

''2,5 MİLYAR DOLARI AŞKIN YATIRIM...''

Aysal açıklamasında, "Grubumuz son 10 yıl içinde yerli ve yabancı ortakları ile beraber 2,5 milyar doları aşkın bir yatırımı gerçekleştirmiş, ancak özellikle son dört yılda gittikçe artan sektörel sıkıntılar dolayısı ile bu yatırımların idamesi için ek kredi ihtiyacını temin amacıyla grubun turizm ve gayrimenkul sektörlerindeki bazı yatırımları teminat olarak gösterilmiştir. Les Ottomans da bunlardan bir tanesidir" dedi.

''KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAPALI''

Aysal, "Alacaklı bankanın geçen yıl oteli değerinin çok altında bir bedelle satışa çıkartıp alacağını kefilden tahsil etme teşebbüsüne karşı bir savunma tedbiri olarak ve de gerçek borçlu şirkete banka ile uzlaşma zemini yaratmak için Kalamos şirketi konkordato kapsamında beş aylık bir süre almış ve bu süre içinde ana borçlu konumundaki şirketimiz bankaya çözüm önerilerini hazırlama imkanı bulmuştur" şeklinde konuştu.

Aysal, grubun önceliğinin alacaklı banka ile bir an önce uzlaşarak bazı fırsatcıların bankayı kullanarak ucuza mal kapatma hedefli itibar saldırılarını da önlemek olduğunu da sözlerine ekledi.

Aysal açıklamasında, otelin şu anda koronavirüs sebebi ile kapalı tutulmakta olduğunu, önümüzdeki günlerde sadece dış mekanların (bar ve lokantaların) işletmeye açılacağının da haberini verdi.

Aysal ayrıca, "Bugünkü ekonomik ortamda otelin satışının değil, tanınmış bir yabancı marka ile işbirliği bazında yenilenerek İstanbul'a hizmet etmeye devamının daha uygun olacağı inancındayız" dedi.