Gündem

Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi Karadeniz'de!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'cuma günü açıklayacağız' dediği müjde için heyecanlı bekleyiş son buldu. Kamuoyunda büyük merak uyandıran müjdeyi İstanbul'da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfinin Karadeniz'de gerçekleştirdirildiğini açıklayıp, 2023 yılında milletin kullanımına sunmak hedefinde olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde ‘Millete Sesleniş’ konuşması gerçekleştirdi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi." müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı, "Fatih sondaj gemimiz Tuna-1'deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda." ifadelerini kullandı.

"Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır." diyen Erdoğan, "İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz." şeklinde konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar; 

''Aziz milletim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın kıymetli mensupları, değerli misafirler, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün ülkemiz bakımından tarihi öneme sahip bir müjdeyi paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız.

Enerji kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın tesisinde büyük öneme sahip. Doğu Akdeniz'deki oyunların arkasında enerji kaynaklarının paylaşımı vardır.

''RABBİM BİZE GÖRÜLMEDİK ZENGİNLİKTE BİR KAPI AÇTI''

Rabbim bize bambaşka bir yerde hem de görülmedik bir zenginlikte kapı açtı.

Türkiye'de uzun süre petrol ve doğalgaz arama çalışmaları kiralama yöntemiyle yapıldı, dışa bağımlıydık. Elimize birkaç sayfa rapordan başka bir şey geçmedi. Biz artık bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük.

Bu tür çalışmaların kiralama veya benzeri yöntemlerle değil doğrudan milli kuruluşlar aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık.

Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını yeni baştan belirledik. 3 sondaj gemisini derin deniz sondaj gemisini filomuza kattık. Bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk. 3 sondaj ve 2 sismik araştırma gemimiz tamamen kendi ekipman ve personelimizle çalışmalarını yürütüyor.

KARADENİZ'DE TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK GAZ KEŞFİ

Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Kuyudan elde edilen veriler aynı sahada daha geniş keşiflere işaret ediyor. İnşallah devamı gelecek.

Hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak. Üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır.

Diğer ülkelerdeki arama ruhsatlarımızı da çoğaltıyoruz. Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Türkiye bunun bedelini ödemiş bir ülkedir. Cari açığımızın en büyük sebebi de hep enerji olmuştur. Denizlerde ve karada daha büyük arama yapıp enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar bize durmak yok.

''SAÇMASAPAN HARİTALAR EN ÇOK AB'YE ZARAR VERECEK''

AB, Yunanistan'ı şımartıp üzerimize salarken kendi ilkelerine ihanet ettiğini görmelidir. Ortada dolaşan ve hiçbir geçerliliği olmayan saçmasapan haritaların en büyük zararı AB'ye vereceği unutulmamalıdır.

Sakarya gaz sahasındaki keşiften sonra artık önümüze çok daha aydınlık bir yol olduğuna inanıyoruz. Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız, gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Buradan elde edeceğimiz gelirin hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Süreçte emeğe katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Bu sürece öncülük eden Berat Albayrak ve Fatih Dönmez'e ekipleriyle birlikte bir kez daha teşekkür ediyorum''

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TARİHİ 'MÜJDE' KONUŞMASININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ...