Gündem

Bakan Akar'dan sürpriz Libya ziyareti!

Gelen son dakika haberine göre; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün kurmaylarıyla birlikte Libya'ya gitti. Akar, Libya'daki Türk birliklerini denetleyecek, askeri yetkililerle bir araya gelecek. Bakan'ın ziyaretinin Halife Hafter'in Türk askerine yönelik skandal açıklamalarının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile Libya'ya gitti.

Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile Esenboğa Havalimanı'ndan Libya'ya hareket etti.

Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El Meşri, Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş ve İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile görüşmesi beklenen Akar ve komutanlar, daha sonra Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret ederek Mehmetçik ile de bir araya gelecek.

HAFTER'İN TEHDİDİ SONRASI KRİTİK ZİYARET

Öte yandan söz konusu ziyaretin ülkenin meşru olmayan silahlı güçlerinin başında yer alan darbeci general Halife Hafter'in Türkiye'yi tehdit eden açıklamalarının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

Libya'nın bağımsızlığının 69. yıldönümü münasebetiyle bir konuşma yapan Hafter, "Topraklarımızda bir sömürgeci bulunduğu sürece barış olmayacak. Bu nedenle barışımızı kendi ellerimizle şekillendirmek için yeniden silaha sarılacağız" demişti.

Türkiye'yi 'işgalci ülke' olarak niteleyen Hafter, "Madem Türkiye barışı reddedip savaşı tercih ediyor, işgalciyi inancımız, irademiz ve silahımızla kovmaya hazırlanıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Hafter, Türkiye'yi kast ederek, "Sömürgeleştiren düşmanın iki seçeneği var: Ya barışçıl bir şekilde ayrılmak ya da zorla kovulmak" şeklinde konuşmuştu.

Perşembe günü, Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 2 Ocak 2021'den itibaren 18 ay uzatılmasına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kararı Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Yorumlar
Günün Videosu
Küçükçekmece'de yavru kedileri yakalayıp yediği öğrenilen Japon uyruklu D.M. mahalleli tarafından linç edilmek istendi. Para cezası verilen D.M'nin ifadesinde kedileri boğup yediğini söylediği belirtilirken, sınır dışı edileceği öğrenildi.