Gündem

Ankara Valiliği'nden flaş mesai kararı!

Gelen son dakika haberine göre; Ankara Valiliği, koronavirüs salgını vakalarının en aza indirilmesi maksadıyla il sınırları dahilinde kamuda esnek mesai saatleri uygulanacağını açıkladı. Düzenleme ile hamile ve kronik hastalığı olanlar idari izinli sayılacak, 10 yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personeller ise ikinci bir emre kadar evden çalışabilecek. İşte ayrıntılar...

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

''Genelgede, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği esası getirilmiştir.

Valiliğimizce; sağlık ve güvenlik personeli hariç, esnek çalışma yöntemlerine ilişkin aşağıda belirlenen usul ve esaslar dikkate alınmak kaydıyla ilçe kaymakamları ve Valiliğimize bağlı kurum amirleri kendi kurum ve birimlerindeki ihtiyaç ve şartların gerektirdiği özel düzenlemeler yapabilecektir.

Bu kapsamda 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren Valiliğimiz birimlerinde çalışan personelin durumlarının değerlendirilerek birim amirlerince dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacaktır.

Uygulamada;

- Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri doğrultusunda hamile ve kronik hastalığı olanların idari izinli sayılması,

- 10 Yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personelin ikinci bir emre kadar evden çalışması,

- Diğer personelin dönüşümlü (haftalık) olarak çalışması ve dönüşüm sistemi içerisinde büroda bulunmayacak olan personelin mahalle denetim ekiplerinde görev yapmasının planlanması uygun görülmüştür.''