Gündem |

Provokatif paylaşımlara jet soruşturma!

Gelen son dakika haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), İzmir'de meydana gelen depremin ardından halkı düşmanlık veya kin beslemeye teşvik eden paylaşımlar için çalışma başlatıldığını duyurdu. EGM'den yapılan açıklamada, ''İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarda bulunan 16 kişi tespit edildi, 3 şahıs gözaltına alındı.'' denildi.

İzmir'de yaşanan 6.6 büyükleğindeki depremin arından, sosyal medyada Türk halkını kışkırtmaya çalışanlar yine ortaya çıktı. 

EGM, zanlılar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

16 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

EGM, ''İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarda bulunan 16 kişi tespit edildi, 3 şahıs gözaltına alındı.'' açıklamasında bulundu.

EGM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

''Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden hesaplara ilişkin “tespit” çalışmaları ivedilikle başlatılmış, tespit edilen kişiler hakkında gerekli çalışmalar yapılarak adli mercilere intikal ettirilecektir.

Konunun tarafımızca hassasiyetle takip edildiği hususu;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''