Gündem

Dağlık Karabağ'da ateşkes başladı

SuperHaber muhabiri Mevlüt Yüksel'in yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre Ermenistan, Azerbaycan'ın ateşkes için öne sürdüğü tüm şartları kabul etti. Azerbaycan televizyonu AZ TV'de kısa süre önce yaptığı son dakika haberde Ermenistan Cumhurbaşkanı Paşinyan'ın, Azerbaycan'ın tüm şartlarını kabul etmeye hazır olduğunu, Bakü yönetimine bildirdiğini duyurdu. Ateşkes ise Azerbaycan yerel saati ile 00.00'da başladı.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

Türk medyasında ilk kez SuperHaber'in duyurduğu Azerbaycan ile Ermenistan'ın anlaştığına ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı. 

Rus Haber Ajansı TASS'ın ve Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre Azerbaycan ile Ermenistan, Dağlık Karabağ Bölgesinde 18 Ekim’de yerel saat ile 00.00’dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkeste anlaştı.

Ateşkes Türkiye Saati İle 23.00'da yerel saatle ise 00.00'da başladı.

Buna göre cumartesiyi pazara bağlayan bu gece 00.00'da ateşkes başlayacak. 

Ateşkes anlaşmasının öncesinde Ermeni tarafının Azerbaycan'ın tüm şartlarını kabul ettiği gelen bilgiler arasındaydı. 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada geçici ateşkes kararının, AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkelerinin devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirildi.

10 EKİM'DEKİ ATEŞKESİ ERMENİSTAN BOZMUŞTU

Ancak, iki ülke arasında 10 Ekim'de Moskova'da yine ateşkes imzalanmış ancak, Ermenistan imzalar atıldıktan birkaç saat sonra Gence'ye saldırarak anlaşmayı bozmuştu.

Ermenistan'ın Gence kentine füzelerle yaptığı bu saldırı sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim'de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

Ermeni güçleri cuma gecesi yine Gence'ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

 

Yorumlar
Günün Videosu
Beyoğlu'nda sokakta yürüyen bir şahıs yanından geçen kişiye 'yan baktın' diyerek tabancayla sokak ortasında kurşun yağdırdı. Ortalığın bir anda savaş alanına dönüştüğü kavgada baldırına kurşun isabet eden kişi yaralandı. İnanılmaz olayın kamera görüntüleri ortaya çıkı. İşte o 'yan baktın' kavgası...