Gündem |

Bakan Varank'tan yerli ilaç müjdesi

Gelen son dakika haberine göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklamalarında bulunuyor. Bakan Varank, aşı çalışmalarına ilişkin olarak, ''Haziran ayında yerli ilaç konusunda müjdemiz olacak.'' ifadelerini kullandı.

Son dakika... Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "COVID-19 Türkiye Platformu"nun düzenlediği "Türkiye'nin Tanı Gücü Sanal Konferansı"nda konuşuyor.

Bakan Varank'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

''300 stajyer araştırmacıya burs vermeye başladık.

Haziran ayında yerli ilaç konusunda müjdemiz olacak.

Siparişe dayalı AR-GE projeleri için KOBİ destekleme çağrısında bulunulacak.

Tıbbi tanık kitleri önemli teknolojilerde bir tanesi. TÜBİTAK'ın desteklerine ek olarak KOBİ'lerden ürün odaklı projelerini talep ettik. Bir haftada 446 başvuru aldık. Değerlendirme sürecinin ardından 35 projeyi destekleme kararı aldık.

Tanı alanında 10 projeyi destekliyoruz. Selim Hanay Uca'nın Kovid-19'u erken aşamada tespit ödemesine yönelik yenilikçi bir kit geliştiriyor. Hastalık belirtileri daha ortaya çıkmadan 30 dakikada sonuç alınması belirleniyor. Nano mekanik bir sistem içeriyor.

SİNGAPUR'LA İŞBİRLİĞİ

Teknoloji üreten firmalarla müşterileri arasındaki etkileşim artacak, hizmet alımları desteklenecek. Her iki çağrıya başvuruları yarın almaya başlayacağız.

Sağlık Bakanlığı'nın hayat eve sığar uygulaması bu uygulamada güvenli alan seçeneği bakanlığımızın koordinasyonunda oluşturuldu. Diğer ülke uygulamalarını detaylı inceledik ve Singapur'la işbirliği yaptık, deneyimlerinden yararlandık. Bir firmamız bu sürece öncülük etti. Uygulama test edildi. Uygulamada herhangi bir alanda güvenli alan karekodu oluşturabiliyorsunuz. Sonrasında bu karekodun çıktısını asabiliyorsunuz.''Ayrıntılar geliyor...