Gündem |

Bakan Koca açıkladı! Koronavirüs İstanbul'u teğet geçti...

İstanbul'dan Singapur'a uçan bir yolcuya koronavirüs testi yapılmış ve pozitif çıkmıştı. İstanbul'da endişeye neden olan haberle ilgili açıklamada bulunan Bakan Koca, "Singapur’da koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra’dan Singapur’a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır." dedi.

Son dakika...İstanbul'dan Singapur'a uçuş yapan uçaktaki bir yolcuda korona virüs tespit edildi.

Türkiye'ye dönüş için planlanan sefer ise iptal edildi.

SAĞLIK BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul'da endişeye neden olan haberle ilgili açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Singapur’da Koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra’dan Singapur’a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır." dedi.

MÜRETTEBAT 14 GÜN GÖZETİMDE TUTULACAK

Koca, ayrıca mürettebatın tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacağını bildirdi.

BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınındaki son gelişmelere ilişkin olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar;

''Devreye aldığımız etkili önlemlerle bugüne kadar hastalığı ülkemizden uzak tutmayı başardık.

Her geçen gün Çin'de görülen vaka sayısının hızı azaldı, Çin dışı bölgelerde hız arttı.

İtalya ile birlikte Avrupa bölgesinde bunun artabileceği endişesi taşıyoruz. Bundan dolayı bu süreçte Wuhan kentinden kaynaklanan Corona Virüs ile ilgili ülke olarak çok güçlü bir sınav verdik.

Ama devamında maalesef Avrupa ülkeleri ve komşu ülkeler alınması gereken tedbirleri almaması ve ağırdan alması nedeniyle, İtalya ile kararın alınmaması, Güney Kore ile tedbirin alınmaması... Biz her dönemde erken tedbir aldık. 

Her türlü tedbiri erken dönemde almanız gerekiyor.

Bu süreçte Çin'de kaynak bulan bu virüs Türkiye'ye bulaşmadı. Salgın içimizde dediğimizde medyadan bunu farklı algılayanlar olmuştu. Bizim şuan 5 ülke ile sınır ve hava yolu kısıtlamamız oldu. Diğer ülkelerle olmadı. 84 ülkede görülmeye başladı. Yurtdışına giden ve dönen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı olarak karşımızda. 14 güne kadar karşınıza hastalık olarak çıkmayabilir. Dolayısıyla bu anlamda içimizde diye söyledim. Her an, bugün, yarın, yarından sonra bu sınırlarımızdaki kontrolsüzlük, Avrupa'da alınan tedbirsizlik ülkemizi risk altına sokmakta.

Vatandaşımızı daha çok bilgilendiren ve vatandaşımızın da uyarılarımızı hassasiyetle dikkate almasını öneriyoruz.

Yurtdışına gidenlerin ülkeye döndükten sonra 14 gün evde kendilerini rica ediyorum izole etsinler. Dışarı çıkacaklarsa maskelerini taksınlar. Gribal enfeksiyon başlarsa yine maskeyle sağlık kurumlarına gitsinler.

Gençlerin bu virüsü genelde taşıdığı, hafif atlattığı ama yaşlı hastalar için oluşturabilecek bir durum olabilir.

Şu dönemde çalışılan numune sayısı 1363. Bunlardan pozitif olan hiçbir tane bile olmadı.

İran'dan gelip gözlem altına aldığımız 53 vatandaş var. Kum ve Meşhed öyküsü olanlardan da olumsuz bir durum yok, onlar da 68 yolcu. Herhangi bir pozitif vakamız olmamıştır.

İSTANBUL-SİNGAPUR UÇAĞINDA CORONA İDDİASI

Bu kişi Fransız vatandaşı. Transit bir yolcu, İstanbul aktarmalı. Ateşi görülmedi, herhangi bir temas yok.

Haberin geceden itibaren, THY markası öne çıkarılmasının iyi niyetle bağdaşmadığını belirtmek istiyorum.''

CORONA VİRÜSÜNDE SON DURUM

Corona virüsü dünyada 95 bin 425 kişiye bulaştı. Hastalığı atlatan kişi sayısı 53 bin 399 oldu. Yaşamını yitirenlerinin sayısı ise 3 bin 286 oldu.