Gündem

Bakan Soylu'dan Kulp talimatı: Bulunca lime lime edin

Gazeteci Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, dün terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen ve sivilleri hedef alan saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi anlattı. Selvi, Soylu'nun söz konusu olaya ilişkin olarak, ''Bölge komutanını aradım, 'Bulunca lime lime edin' dedim" dediğini kaleme aldı.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde odun toplamaya giden köylülere PKK tarafından el yapımı patlayıcı ile saldırı düzenlendi, 5 kişi yaşamını yitirdi.

Hürriyet'ten Abdulkadir Selvi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşe yazısına taşıdı. Bakan'ın saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada bölge komutanını arayıp failleri bulunca 'Lime lime etme talimatı verdiğini' söyledi.

Selvi'nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde;

"Kulp’tan üzücü haberler gelmeye devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile konuştum. Operasyon talimatını vermiş, bölgeyle irtibat halindeydi. 'Bölge komutanını aradım. ‘Bulunca lime lime edin’ diye talimat verdim' dedi. PKK’nın ekmek parası peşindeki sivil vatandaşlara yönelik bu katliamını tarihe not düşmek gerektiğini söyledi.

PKK’nın son iki yıldır kış yapılanmasına izin verilmiyor. Türkiye’deki Kandiller dediğimiz sınırlarımızın içindeki kampları kullanılamaz hale getirildi. Sınırlarımızın içindeki terörist sayısı ilk kez beş yüzün altına düştü. Baharın gelmesiyle birlikte Kandil başta olmak üzere Irak’taki kamplardaki teröristler, Irak ve Suriye güzergâhını kullanarak içeriye sızar, eylem yaparlardı. İHA ve SİHA’larla geçiş yolları sürekli izlenip anında müdahale edildiği için artık bunu da yapamıyorlar. Kulp’taki eylemle PKK “Hâlâ varım” mesajı veriyor. Baharla birlikte hayvanlarını yaylaya çıkaracakları, ormana ağaç kesmeye gidecekleri sindirmeye çalışıyor.

Geçmişte bu tür eylemler etkili oluyordu. Bölge halkını sindiriyor, Türkiye’nin moralini bozuyordu. Ama artık o günler geride kaldı. İçişleri Bakanı Soylu, 'Etkisiz hale getirilen teröristlerin fotoğraflarını pek paylaşmayız ama ibret olsun diye bunların resimlerini paylaşacağız' dedi."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...