Gündem

ABD'de yeni koronavirüs araştırması: 8 metreden bulaşıyor

ABD'nin önde gelen eğitim kurumlarından MIT tarafından yapılan araştırma, bilim dünyasının gündemine bomba gibi düştü. Akademisyen Lydia Bourouiba'nın iddiasına göre, koronavirüsün bulaşmaması için gerekli olan 1.5 metrelik uzaklık uyarısı güncel bir mesafe değil. Lydia Bourouiba, öksürük ve hapşırık sayesinde virüsün 8 metre uzağa gidebildiğini belirtti.

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve dünya çapında 900 bine yakın insanı hasta eden ve 42 binden fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüsle ilgili çarpıcı bir iddia ABD’nin saygın eğitim kurumlarından MIT’den geldi.

''1.5 METRE TAHMİNİ 1930'LARDAN KALMA''

MIT’de doçent doktor olarak çalışan Lydia Bourouiba, corona virüsü salgını patlak verdiği dönemde uzmanların, “Virüs havadan bulaşıyor ve 1.5 metre uzaktaki insana yapışabiliyor” açıklamasını eleştirdi. Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayınlanan makalesinde Bourouiba, virüsün 1.5 metre gidebileceğine dair tahminin 1930’lardan kalma teknik ve modellemelerle yapıldığını öne sürdü.

''ÖKSÜRÜK VE HAPŞIRIK 8 METREYE KADAR YAYILABİLİR''

Kariyerinde salgın hastalıkların bulaşması ve öksürük ve hapşırığın dinamiklerini yıllardır çalışan Bourouiba, corona virüsünün de 8 metreye kadar yayılabildiğini ve saatlerce kalabildiğini söyledi. Bourouiba’nın arşatırmasında, “Patojenik partikül ve damlacıklar, boyutlarına bakılmaksızın 8 metreye kadar ilerleyebilir” dedi.

''HAVALANDIRMA SİSTEMİNDE BİLE BULUNDU''

Bourouiba, bu parçacık ve damlacıkların bir yere bulaşmasının yanı sıra saatlerce havada kalabileceğini aktardı. Hazırlanan raporda, “Çin’de yapılan araştırmalarda virüs parçacıkları, koronavirüs hastalarının hastane odasındaki havalandırma sisteminde bile bulundu” ifadesi kullanıldı.

Bourouiba, “Şu an hazırlanan koronavirüs rehberlerinin çok basitleştirilmiş olmasından ve müdahalenin etkisini azaltacağından korkuyorum” dedi.

TRUMP’IN DANIŞMANINDAN TEPKİ GELDİ

Fakat MIT tarafından hazırlanan bu rapora ilk tepki ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüsle mücadele ekibinde de yer alan ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci’den geldi.

Fauci, “Bu araştırma korkunç bir şekilde yanlış yönlendiriyor. Kusura bakmayın ama bu araştırmanın yanlış yönlendirmesi beni çok rahatsız etti” dedi. Fauci, “Virüsün bu kadar uzak bir mesafeye gitmesi için çok ama çok güçlü bir şekilde hapşırmak ve öksürmek gerekir. Akademisyenin uyguladığı modelleme pratik değil” ifadelerini kullandı.NE OLMUŞTU?

Son dakika… Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs (corona virus) kısa sürede dünyaya yayılarak, binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘pandemi’ (küresel salgın) ilan ettiği koronavirüs Türkiye’de de görülürken, 214 kişi yaşamını yitirdi.