Gündem

Somali halkından Erdoğan'a teşekkür! Mahadsanid Madaxwayne

2019'un son günlerinde Somali'nin başkenti Mogadişu'da yaşanan bombalı saldırıda 2'si Türk 90 kişi ölmüştü. Ülke halkı bugün saldırıyı üstlenen El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütene karşı protesto gösterisi düzenledi. Gösteriye katılanların ellerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın posterlerini taşıdıkları görüldü. Posterlerde Somalice 'Mahadsanid Madaxwayne Recep Tayyip Erdoğan' yani 'Teşekkürler Başkan Recep Tayyip Erdoğan' yazdığı görüldü.

Hafta sonu Somali’nin başkenti Mogadişu’da meydana gelen terör saldırısı sonrasında ülkede Türkiye'nin de desteği ile yaralar sarılıyor… El Kaide’nin uzantısı Eş Şebab terör örgütünün üstlendiği saldırıda ikisi Türk vatandaşı olmak üzere 90 kişi yaşamını yitirmiş, 50 kişi de yaralanarak tedavi altına alınmıştı.

Yaşanan saldırı sonrasında bölgeye müdahale ederek yaralılara yardım eden ülkelerin başında gelen Türkiye bugün düzenlenen gösterinin en dikkat çeken unsuruydu. Saldırının ardından Eş Şebab bir açıklama yaparak saldırının Türk vatandaşlarına yönelik olduğunu duyurmuş ve hayatını kaybedenlerden “özür dilemişti”.


Korkunç saldırının ardından bugün Somalililer terörü ve terör örgütü Eş Şebab’ı lanetlemek için geniş katılımlı bir gösteri düzenledi. Ellerinde terör karşıtı pankartlar taşıyan göstericiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının olduğu pankartlarla yürüdü.

Üzerinde Somali dilinde, “Mahadsanid Madaxwayne 'Teşekkürler Başkan' Recep Tayyip Erdoğan” ifadesinin yazdığı pankartlarla yürüyen Somali vatandaşlarından biri Reuters’a konuştu. Hassan, Türkiye’nin kurduğu Erdoğan Hastanesi’nde tedavi edilen çocuğu için minnettar olduğunu söylerken hiçbir para ödemediği için de mutlu olduğunu ifade etti.