Yaşam

Sokaktan topladığı yavru kedileri fırına atıp pişirdi!

İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde bir kişi, sokaktan topladığı yavru kedileri fırına atıp pişirerek öldürdü. HAYKONFED Başkan Yardımcısı Nihal Erkoç, "Evde fırından kötü kokular geldiğini duymuşlar fakat kişi fırının kapağını açtırmamış. Olay tespit edilerek idari işlem uygulandı. Para cezası kesildi" dedi.

İstanbul'un Küçükçekmece ilçesine bağlı Gültepe mahallesinde yaşayan ve kimliği bilinmeyen yabancı uyruklu bir kişi, çevrede bulunan yavru kedileri yakalayıp topladı. Zanlı, yakadığı 5 yavru kediyi fırına attı ve pişirdi. Olay üzerine mahallelilerin tepki gösterdiği kişi, suçlamaları kabul etmedi.

Cumhuriyet gazetesinden Samed Balçık'ın haberine göre Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkan Yardımcısı Nihal Erkoç, olayın kendilerine ihbar edildiğini ve konfederasyondan bir temsilcinin konuyu takip ettiğini söyledi.

PARA CEZASI KESİLDİ

Olayı anlatırken "Adam yavru kedileri tabiri caizse dışarıdan meyve toplar gibi toplamış götürmüş evine" diyen Erkoç, mahallelilerin yavru kedilerin kaybolduğunu fark etmeleri üzerine ilgili kurumlara haber verdiklerini ve bunun üzerine gelen kurum temsilcilerinin de söz konusu şahsın evini aradığını ifade etti. Erkuş, "Evde fırından kötü kokular geldiğini duymuşlar fakat kişi fırının kapağını açtırmamış. Fakat olay tespit edilerek idari işlem uygulandı. Para cezası kesildi" dedi.

Erkoç, söz konusu şahsın sınır dışı edilmesi için uğraştıklarını dile getirdi.

"HAYVANA ŞİDDETE HAPİS CEZASI VERİLMELİ"

Hayvan Hakları Yasası teklifi için de görüşü sorulan Erkoç, "Sürekli bastırarak belirttiğimiz; hayvana şiddete, vahşete, tecavüze hapis cezası gelmesi, cezaların en az 2 yıl 1 aydan başlaması. Aksi halde paraya çevrildiği için herhangi bir yaptırımı olmuyor. Ve belediyeler de ceza kapsamına alınmalı. İnsanlar 3 tane 5 tane öldürürken belediyeler yüzlercesini katlediyor. Barınaklarda kalplerine şırıngalarla çamaşır suyu veriliyor, iğnelerle öldürülüyor. Toplanıyor dağlara taşlara otobanlara atılıyor. Çöplüklere atılan hayvanlar yazın güneşte, kışın yağmurda, karda korunaksız alanda çöplerdeki asitli sulardan içerek yavaş yavaş ölüyorlar. Yani ilk isteğimiz hapis cezası gelmesi" dedi.