Yaşam

SMA hastalığı ile mücadele eden ailenin hukuk zaferi

Düzce'de yaşamını sürdüren ve SMA hastalığı ile mücadele eden Muhammed Yiğit Tezcan isimli bebeğin ailesi, ZOLGENSMA adlı gen ilacının ülkemize giriş izni için açmış olduğu davayı kazandı.

Düzce’de yaşayan Fikri Tezcan’ın oğlu Muhammet Yiğit’e 2 aylıkken SMA Tip1 hastalığı teşhisi konuldu. Muhammet Yiğit bebek entübe olmasının ardından boğazına nefes alabilmesi için cihaz bağlandı.

Her geçen gün kasları eriyen Muhammet Yiğit’in sağlığına kavuşabilmesi için, ABD’de sadece 2 yaş altındaki çocuklara, Avrupa’da ise 4 yaş altındaki çocuklara uygulanan ve dünyada en pahalı tedavi olarak bilinen gen tedavisinin uygulanması gerekiyor.

Muhammet Yiğit için süre kısalırken, Tezcan ailesi 2 milyon 500 bin dolara mal olduğunu belirttikleri tedavinin yapılabilmesi için Düzce’de bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının desteği ile yardım kampanyası başlattı. Aile, ilgililer ve herkesin kendilerine destek olmasını istedi.

AÇTIKLARI DAVAYI KAZANDILAR

Öte yandan aile, söz konusu ilacın ülkeye giriş izni olmadığı gerekçesiyle açtığı karşı davayı kazandı. Böylece 2,5 milyon dolara mal olan ilaç, 700 bin dolara düştü.

Söz konusu gelişmeye ilişkin açıklamalarda bulunan baba Fikri Tezcan, ''Hukukun üstünlüğünü görmek hem bizlerin hem de takipçilerimizin ve tüm SMA hastası çocukların ailelerinin vicdanını rahatlattı. Başından beri söylediğimiz gibi, bebekler uçmasın, ilaç uçsun...

Bizim hastanelerimiz Cumhurbaşkanımızın sayesinde daha kaliteli. Evladımın tedavisi ülkemizde olacak olmasından çok mutlu olduk'' ifadelerini kullandı.

BİRÇOK ÜNLÜ İSİMDEN DESTEK ALDILAR

Öte yandan Muhammet Yiğit için birçok ünlü isim de sosyal medya üzerinden 'destek' çağrısı yaptı. İşte o paylaşımlardan bazıları;