Gündem

Siyaset kulislerinde flaş iddia! Mehmet Görmez'in yerine Emin Aşıkkutlu mu getirildi?

Kabine değişikliğinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de görevini devretti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok kurumda yenilenmeye gidileceğini belirtmişti. Diyanet İşleri Başkanı kim oldu? Yeni başkanın kim olduğu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Sosyal medyada ise başkan olacağı yönünde en sık ismi duyulan kişi Emin Aşıkkutlu oldu. Emin Aşıkkutlu kimdir aslen nereli?

Kabine değişikliğinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de görevini devretti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok kurumda yenilenmeye gidileceğini belirtmişti. Diyanet İşleri Başkanı kim oldu? Yeni başkanın kim olduğu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Sosyal medyada ise başkan olacağı yönünde en sık ismi duyulan kişi Emin Aşıkkutlu oldu. Emin Aşıkkutlu kimdir aslen nereli?

Emin Aşıkkutlu kimdir nereli sorularının cevabı vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok kurumda yenilenmeye gidileceğini belirtmişti. Ardından kabinedeki değişiklikler gündeme geldi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de görev süresinin dolmasıyla beraber görevini yeni başkana devrediyor. Yeni Diyanet İşleri Başkanının kim olacağı ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Sosyal medyada ise başkan olacağı iddia edilen kişi Emin Aşıkkutlu oldu.

EMİN AŞIKKUTLU KİMDİR?

225019_20294091_10154920540474423_6097698034815041710_n

Daha Öncede KTÜ İlahiyat Fakültesi dekanlığı görevini deruhte etmiş olan Prof.Emin Aşıkkutlu; Samsun yöresinde Kuran hizmetleriyle meşhur olan Reis-ulKurra Mehmet Rüştü Aşıkkutlu'nun torunudur. Anne tarafından da Mahmut Ustaosmanoğlu'nun torunudur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve KTÜ Rektör Yardımcısıdır. Hadiste Rical Tenkidi, Sünnetin Dindeki Yeri isimli kitapları vardır.

MEHMET GÖRMEZ KİMDİR?

2010 yılından 2017 yılına kadar Diyanet İşleri Başkanlığı görevini sürdürmüş ilahiyatçı. 17. Diyanet İşleri Başkanıdır.

Mehmet Görmez, 1959 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğmuştur. İlkokulu Nizip'te okudu, ortaokul ve liseyi Gaziantep İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1983 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenime başladı. Bir yandan yüksek öğrenimini sürdürürken, diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak önce Kırıkkale'de Kur'an kursu öğreticiliği, ardından Ankara'nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu.

1987 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalında yüksek lisans yapmaya başladı. 1988 yılında bir yıl süreyle Milli Eğitim Bakanlığının tahsis ettiği bursla Kahire Üniversitesinde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1990 yılında "Musa Carullah Bigiyef, Hayatı, Fikirleri ve eserleri" adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına başladı. 1994 yılında "Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu" adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ayrıca doktora çalışması, 1995 yılında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.

diaynet

1995-1997 yıllarında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi. Diğer taraftan Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında görev aldı. 1997-1998 yıllarında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere'de bulundu. 1998 yılında yardımcı doçent, 1999 yılında doçent, 2006 yılında da profesör oldu. 2001-2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi iken 13 Ağustos 2003 tarihinden itibaren Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Mehmet Görmez, 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı.

Diyanet İşleri Başkanı olarak 7 yıldır görev yapan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun yerine 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak hükümet tarafından atandı.

Yayınlanmış birçok eseri bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hatice Kübra Görmez ile evli ve üç çocuk babası olup Arapça ve İngilizce bilmektedir.

28 Kasım 2014 tarihinde Türkiye'ye gelen Katolik aleminin ruhani lideri aynı zamanda Vatikan Devlet Başkanı Papa I. Franciscus İlk ziyaretini Anıtkabir'e yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ve Diyanet İşleri Başkanlığını da ziyaret ederek Başkan Mehmet Görmez ile görüştü.

Yayınlanmış Eserleri:

2006 - Sünnet ve Hadisin Aktüel Değeri, Kitâbiyât Yayınları, Ankara.

2006 - Gazzâli'de Sünnet Hadis ve Yorum, Kitâbiyât Yayınları, Ankara.

1997 - Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu,Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, Ankara I. Baskı 1997, II. Baskı 2000.

1994 - Musa Carullah Bigiyef, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, Ankara.