Gündem |

Sivilleri korumak adına bu kadar şehit veriyoruz: ABD'den farkımız bu!

SuperHaber yazarı Mete Yarar CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programına konuk oldu.

Ahmet Hakan'ın Rus Büyükelçiyi katleden Mert Altıntaşı'ın, FETÖ ile mücadelenin yapıldığı bir süreçte, nasıl olup 2014'te Emniyet'e girebildiği yönündeki sorusuna cevap veren Mete Yarar, "2014'te değil 2012'de kuruma girdi" dedi.

Mert Altıntaş'ın kuruma giriş tarihiyle ilgili yanlış bir bilgiye düzelten Meter Yarar, bu nedenle böyle bir FETÖ'cünün tüm mücadeleye rağmen kurumda bulunmasının normal olduğunu söyledi.

METE YARAR EZBERLERİ BOZDU

FETÖ'nün bu eylemi FETÖ'cü olduğu olayın ilk anında otaya çıkan birisine yaptırarak açığa düşeceğini düşünmeden neden bu kadar akılsızca bir eylem yaptığı yönündeki soruya cevap eren Mete Yarar şunları söyledi: "Bakın seri katiller hep aynı izi bırakırlar ya. Bu örgütün eylem yapma tekniğini biliyoruz. Önce bunun alt yapısını oluşturuyorlar. Sonra propagandasını yapıyorlar. En sonunda da eylemi yapıyorlar. Türkiye'de yaptıkları tüm eylemler bu şekilde" dedi.

Mete Yarar şöyle devam etti:

Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak için kullandıkları argüman "Türkiye DAEŞ'i destekliyor" yalanıydı. Bu kez de "El Nusra'yı destekleyen Türkiye'nin bir polisi Rus büyükelçiyi öldürdü" görüntüsü vermeye çalıştılar.

BAŞARIYA ULAŞMADI DİYORSUNUZ AMA...

Eylemin başarıya ulaşmadığını söylüyorsunu ama başarıya ulaştı. Toplumda bir algı oluştu. Sosyal medyada şunu yayıyorlar: "14 yıldır yetiştirdiğiniz adamlar bunu yaptı"

Güvensizlik ortamı oluşturuldu mu? Oluşturuldu

Uluslararası anlamda "Nusracı Türk polis büyükelçiyi ödürdü" algısı oluşturuldu mu? Oluşturuldu.

SUİKASTÇININ PROFİLİ EL NUSRA'YA UYMUYOR

Mert Altındaş'ın arkada duruş şekline dikkat çeken Mete Yarar, "Nefret suçlarında olay direk yapılır, beklenmez. Gördüğü anda ateş eder. Çünkü o nefretle oraya gidiyor. Ama bu adam arkada duruyor, bekliyor. Bu kadar sakin beklenmez. Düşünün adam öldürmeye gidiyor. İçeride her an bir şeyler değişebilir. Polisler içeri girebilirdi. Nefret suçunda tüm şarjörü boşaltırlar. Bu kadar uzaktan da atmazlar. Yani profil dediğimiz hikaye uymuyor." diye konuştu.

FETÖ ÖYLE CİNAYETLER İŞLEDİ Kİ...

FETÖ'nün bir çok cinayete imza attığını hatırlatan Mete Yarar, "Bu adamlar öyle cinayetler işlediler ki, Hrant Dink, Rahip Santora, herkesin atladığı Danıştay cinayetindeki profile benziyor. Allah rızası için şunu söyleyin. El Nusra Türkiye'de niye böyle bir eylem yapsın ki? FETÖ geçmişte adam kullanıyorlardı. Ancak deşifre olduğu için bundan sonra "tutarsa" mantığıyla hareket ediyor. Zaten terör örgütü ilan edilmiş. Bundan sonra ne olursa olsun fark etmiyor onlar için. O yüzden kendi adamını doğrudan kullandı bu cinayetti" ifadelerini kullandı.

Yarar şöyle devam etti:

Türk - Rus ilişkilerine zarar vermek istedi. Amacına yüzde 50 ulaştı. Bakın "Ben hala ayaktayım" diyor. "İstediğim yerde istediğimi yapıyorum" diyor.

Halk olarak ben bu adamlardan artık çekinmemeliyim. Ama hala Türkiye'de bir kalkışma olacak mı olmayacak mı diye şüphe duyuyoruz.

Türkiye'de DAEŞ eylemlerinin olduğu dönemde DAEŞ'in bu eylemleri yapma eylemledi yok demiştim. Bugün eylemlerin darbe girişimi için zemin oluşturmak amacıyla yapıldığı ortaya çıktı. El Nura neden Türk polisine eylem yaptırsın?

Bir örgüt bir yere adam sızdırdığında onu en son eylemde kullanır. Hiç koruması olmayan bir adamı öldürmek için mi devlete sızdırdığın adamı kullanırsın?

Bugüne kadar FETÖ konusunda iz bırakmış bir adamın El Nusra'ya dönüşü nasıl olur? FETÖ bu kadar çok birbirinin kopyası eylem yapıyor ki, bunun propagandasını yapanlar da bu örgütün devamı.

BU GECE TÜRKiYE İÇİN KRİTİK

El Bab öyle bir yer ki girersiniz çıkamazsınız. Hala 40 bin insan var ve bunların hangisi militan hangi halktan bilemiyorsunuz.

Çatışmalar blok blok sürüyor. İntihar saldırısı mayınlı saldırı herşey olabilir.

Bu gece Türkiye için kritik. Bir test adeta...

SİVİLLERİ KORUMAK ADINA BU KADAR ŞEHİT VERİYORUZ

Sivillere zarar gelmesin diye askerimizin dikkat ediyor. ABD olsaydı Felluce'deki katliam gibi havadan dümdüz ederdi. Bizim farkımız bu...

Irak ordusu Musul'da DAEŞ'e karşı yürüttüğü operasyonda daha ilk günlerde özel kuvvetlerinin yarısını kaybetti. İşler öyle kolay olmuyor