Yaşam |

Sinop yemekte öne çıkmaya başladı: Sinop mantısı ve Kestane baklavası altın madalya aldı

Konya'da gerçekleştirilen Gastronomi Festivalinde,Sinoplu "Cheff Halime Şahin" ,Sinop'u temsilen halk kategorisinde "Sinop Mantısı" ile birincilik, "Genç şefler" kategorisinde ise "Kestane Baklavası" ile yine birincilik alarak 2 altın madalya kazandı. Şahin'in aldığı 2 altın madalya Sinop ve İstanbul'da sevinç ve heyecan yarattı.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

Karadeniz'in tam ortasında bulunan ve mutlu insanların yaşadığı şehir Sinop, yöresel yemekleri ile öne çıkmaya başladı.

Konya'da geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinin mutfaklarına yer verilen "Konya GastroFest"etkinliğinde Sinop'un yöresel lezzetleri altın madalya aldı. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yemek kültürüne katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ve 3 gün süren Konya GastroFest'e Sinop mutfağı damgasını vurdu.

"SİNOP MANTISI" VE "KESTANE BAKLAVASI" ALTIN MADALYA ALDI

Festivale Uluslararası Gastronomi Federasyonu (UGEF) ekibinde yer alan Sinoplu lezzet ustası Halime Şahin "Halk"kategorisinde, Sinop Mantısı ve Kestane Baklavası ile 2 altın madalya aldı. Yine federasyon üyeleri; Nurdan Yorulmaz, Kübra Karaca, Muhammed Çimen, Emrah Demirpolat, Modern Türk Mutfağı dalında birer gümüş madalya aldı. Böylelikle UGEF ekibi 6 madalya ile başarılarını taçlandırmış oldu.

İki altın madalya ile Sinop'un bir kez daha ismini duyurmanın sevinci ve mutluluğunu yaşadığını belirten Halime Şahin "Bu başarı hepimizin. Bir kez daha memleketimin adını duyurmanın onurunu yaşadım. Bu arada Ankara Sinoplu Dernekler Federasyonu'ndan (ANSİDEF) Hasan Aktaş, Metin Çağlar, Bayram Yıldırım, Adnan Çıkrıkçıoglu'na da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bütün gün yanımızda bizlere destek oldular ve benim için çok büyük sürpriz oldu. Duygulu anlar yaşadım" dedi.

3 gün süren festivalde ziyaretçiler, alana kurulan stantlarda Konya mutfağı ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden yemekleri deneyimleme imkanı buldu. Katılımcılar Sinop yöresine ait lezzetlerini de tatma fırsatını yakaladı.

SİNOP VE İSTANBUL'DA SEVİNÇ VE HEYECAN YARATTI

"Cheff Halime Şahin"in Konya'da,Sinop'un iki yöresel yemeği ile altın madalya almasının,İstanbul'da sa sevinç yarattığı öğrenildi.Kısa adı SİYAD olan Sinop Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan başkan Abdullah Kulaksız" Sinop adına mutluyuz ve gururluyuz.Çünkü girdiği tüm yemek ve gastronomi yarışmalarında, şampiyon olup altın madalya kazanan ve Sinop'un lezzetlerinin tanıtılmasında önemli rol oynayan,İstanbul Atasehir Şubesi Kadın Kolları Başkanımız Halime Şahin'in tebrik ediyor,üstün başarılarının devamını diliyoruz."dedi