Ekonomi |

Sigaraya Temmuz Zammı Geliyor! Bir Paket Sigara 40 TL Olacak!

Yılın ilk altı ayında sigara ve alkole gelen zamlar tüketicinin adeta belini büktü. Tekel Bayileri Platformu Başkanı da Temmuz zammının sinyalini verdi. Temmuz ayının ilk haftasıyla birlikte bir paket sigara 40 lira olacak. Peki sigaraya zam geldi mi?

Özgür Aybaş Temmuz sigara zammının işaretini verdi. Yılın ilk altı ayında sigara ve alkole gelen zamlarla birlikte paket fiyatları da artmıştı. Özgür Aybaş, “Temmuzun ilk haftası sigara ve alkole zam gelebileceği yönünde fısıltılar var. Ancak, henüz net değil. Hafta sonu netleşir. Biliyorsunuz motorin fiyatları çok yükseldi. Dolar kuru da yerinde durmuyor. Kur artışı devam ediyor. Bu çerçevede temmuz ayının ilk haftası zam gelebileceği yönünde bir beklentimiz var. Sigara ve alkolde yüzde 15 ile 20 aralığında bir artış söz konusu olabilir" dedi.

SİGARAYA TEMMUZ ZAMMI GELİYOR!

Ocak, Mart ve Mayıs aylarında gelen sigara zamları sonrası güncel sigara fiyatları da merak ediliyor. Son olarak 27 Mayıs tarihinde sigaradan alınan ÖTV vergisinde yaşanan zam paket fiyatlarına da yansımıştı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla 27 Mayıs'ta alkollü içkilerde ÖTV'ler artırılmıştı. Bu artışla birlikte içki fiyatları da yükselmişti.

SİGARA TEMMUZ'DA NE KADAR OLACAK?

Alkolden yüzde 25 sigaradan yüzde 10 ÖTV zammıyla birkikte sigara fiyatları da arttı. 2 lira ile 4 lira arasında yaşanacak artış Temmuz ayının ilk haftasıyala sigara paket fiyatlarına yansıyacak.

Olası Temmuz zammıyla sigara fiyatları Philip Morris'te 25,50 lira olurken en yüksek sigara paket fiyatı 40 lirayı görecek.