Sibirya soğukları kapıda! Ayaz ve kar donduracak

Kasım ayı itibariyle ülkemizin doğu kesimleri karla kaplandı. Uzmanlar ise tarih vererek vatandaşları soğuk hava ve kara karşı uyardı. Aralık ayını işaret eden uzmanlar, Sibirya soğuklarının Türkiye'de ve Avrupa'da etkili olacağını duyurdu.

Ekim ve Kasım aylarında ülkemizin doğusunda ve yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Birçok ilden gelen kar görüntüleri karpostalları aratmadı. Batı kesimlerde ise daha çok sağanak ve rüzgar etkili oldu. Vatandaşlar bir süredir yağışlarla mücadele ediyor. Uzmanlar ise aralık ayını işaret ederek Sibirya soğuklarının ülkemizde etkili olacağını söylüyor.

AVRUPA VE TÜRKİYE'YE UYARI: SİBİRYA YÜKSEK BASINCI GELİYOR

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, "Birçok ülkede kar örtüsü maksimum seviyeye yaklaştı" açıklamasını yaptı. Bahsi geçen ülkelerin arasında Türkiye'nin de olduğu öğrenilirken, konuya ilişkin Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Hasan Tatlı'dan dikkat çeken analizler geldi. 

Tatlı bazı bölgelerde yağışın büyük bir alanı kapladığını belirterek şunları söyledi: 

"Özellikle kasım ayından itibaren Kuzey Amerika, Alaska, Kanada ve Avrasya karları büyük bir alanı kapladı. Şu andaki seviyesini 41 milyon kilometrekare olduğu ki tarihte en fazla 46 milyon kilometre olmuş ve maksimumları takip ettiği görülmüş."

Sibirya soğukları kapıda! Ayaz ve kar donduracak

Avrupa ve Türkiye için ise aralık ayına işaret ediliyor. Uzmanlara göre, Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgası Avrupa'yı etkisi altına alacak. Ayın ilk haftasında sıcaklık hissedilir şekilde düşecek.

Geçtiğiniz yıl kış ayı da benzer bir sertlikte geçmiş, soğuk hava uuzn süre etkisini sürdürmüştü.

"KIŞ AYAZI VE KARI İLE DONDURACAK"

Prof. Dr. Tatlı, Sibirya yüksek basıncından dolayı ülkede ayazın etkili olacağını vurguladı: 

"Türkiye'yi ilgilendiren özellikle Avrupa'yı ilgilendiren bir konu var. Sibirya yüksek basıncı var. Bu kuru, soğuk bir hava getiriyor. Bu kar örtüsüne ek olarak buraları daha da soğutacağı bekleniyor."

Tahminler doğru çıkarsa kış, ayazı ve karıyla donduracak. Tatlı, geçmiş yıllara göre daha fazla kar yağışının beklendiğini de söyledi.

Kimi uzmanlar kış meviminin asıl sert geçeceği ayların Ocak sonrası geleceğini ifade ediyor.

(TRT Haber)

Sibirya soğukları kapıda! Ayaz ve kar donduracak ile ilgili etiketler hava durumu