Sağlık

SGK'dan SMA hastalarına müjdeli haber!

Sosyal Güvenlik Kurumu, SMA hastalarının ilaçlarını ödeme listesine aldı...

Sosyal Güvenlik Kurumu, SMA hastalarının ilaçlarını ödeme listesine aldı...

SMA yani Spinal Müsküler Atrofi, hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöromüsküler bir hastalık. 3 evrede görülen SMA hastalığının en tehlikelisi ise SMA Tip 1.

SMA hastalığı (Spinal Musküler Atrofi) Batı'da sıkça görülüyor ve bebek ölümlerine yol açıyor.

SMA HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Türkiye'de 'Gevşek Bebek Sendromu' olarak bilinen SMA hastalığı (Spinal Musküler Atrofi) Batı'da sıkça görülüyor ve bebek ölümlerine yol açıyor.

Hareket sinir hücrelerinden kaynaklı bir hastalık olan SMA hastalığı, kas hareketlerini kontrol eden sinir sisteminin tahrip olmasıyla kasların zayılaması ve erimesi olarak açıklanıyor. Kişiyi yatağa bağımlı hale getiren SMA hastalığının çeşitli tipleri bulunuyor. Ancak en tehlikeli evresi SMA Tip 1 olarak biliniyor. SMA Tip 1'in belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebilir bir halde oluyor. Hastalık, yeni doğmuş bir bebekte görülebilirken, yetişkinlerde de ortaya çıkabiliyor.

SMA TİP 1'İN TEDAVİSİ VAR MI?

SMA için spesifik bir ilaç tedavi yok. Ancak SMA'lı hastaların gelecekteki tedavisinde gen tedavisi ve kök hücre rol oynayabilir.

Günümüzdeki tedavinin başlıca dayanağı ise; fizyoterapi, solunum bakımı, beslenme desteği, düzeltici ve ortopedik girişimlerdir.

Ülkemizde de Hacettepe Üniversitesi'nde deneysel çalışmalar yürütülüyor.

AKRABA EVLİLİĞİNE DİKKAT!

Akraba evlilikleri ileri kuşaklarda hastalık oluşma riskini artırır.