Gündem

Sezgin Baran Korkmaz davasında yeni ayrıntı ortaya çıktı: ABD ile pazarlık yaptı

Avusturya'da tutuklu olan ve Türkiye'nin iadesini talep ettiği Sezgin Baran Korkmaz davası ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Korkmaz'ın ABD ile serbest kalmak için 100 milyon dolar ödeme pazarlığı yaptığı belirtiliyor.

Türkiye ve ABD tarafından kara para aklama soruşturması kapsamında aranan ve Wels Mahkemesi'nce tutukluluğuna devam kararı verilen Sezgin Baran Korkmaz davasının bazı ayrıntıları ortaya çıktı. Buna göre Korkmaz'ın serbest kalabilmek için ABD'ye 100 milyon doları geri ödeme pazarlığı yaptığı belirtildi.

Eğer Korkmaz'ın bu parayı ABD'ye ödemesi halinde Avusturya'da serbest kalacağı da ifade edildi.

Sözcü'den Ali Gülen'in aktardığına göre, Sezgin Baran Korkmaz davasındaki kritik ayrıntılar şöyle:

ABD'DEN GELEN PARA OTELLERE AKTARILDI

Korkmaz, ABD'deki yüksek teşvik ve oradan transfer edilen krediyle toplam yaklaşık 370 milyon doları hızla, Türkiye ve Avrupa'da yatırımlara aktardı. Biri Lugano'da olmak üzere İsviçre'de iki lüks otel aldı. İtalya'da eski Hilton'u ve marinayı nisan ayında satın aldı. Hırvatistan'da da otel satın aldı. Bir iddiaya göre, Avrupa'da aldığı otellerin sayısı 8'i buldu. Şu anda 5 tanesi biliniyor.

LÜKS OTELDE YAKALANDI

Lüksemburg'da üç şirketin dışında, İsviçre'de de her aldığı otel için ayrı şirket kurdu. Ayrıca başka şirketler de kurdu. İsviçre oturumu aldı. İsviçre telefonu kullanıyordu. TV'lere yaptığı bağlantı ile Avusturya'ya geçtiği tespit edildi. FBI, 18- 19 Haziran gecesi faksla, Avusturya Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Wels'e bağlı Gmunden polisi Korkmaz'ı gözde tatil yeri, Traun Gölü'ne bakan lüks spa- otelde ele geçirdi. Traun Gölü, pahalı yatlarla, villalarla dolu. Avusturyalı, İsviçreli ve Alman zenginlerin yeri var. Suyu pırıl pırıl ve tertemiz. Çevreleyen dağların zirvelerinde halen kar görülebiliyor.

ABD'YE 100 MİLYON DOLAR ÖNERDİLER

Korkmaz, ABD'deki SBK Holding USA- LLC aracılığıyla, 'çevre dostu enerji' desteği almıştı. Ödenen 134 milyon 50 bin dolar Türkiye'ye aktarıldı. 100 milyon kadarı SBK Holding ve iştiraklerine aktı. ABD bu parayı istiyor ve soruşturma da bununla ilgili. Korkmaz'ın ABD'deki avukatları, hazine ve maliye ile pazarlık halinde, 100 milyon euro ödeyerek soruşturmayı bir an önce kapatmaya uğraşıyor.

TÜRKİYE'DEN 2 BELGE EKSİK

Şu anda, Wels Mahkemesi, ABD'den birkaç belgenin Avusturya yasalarına göre hazırlanıp gönderilmesini bekliyor. Türkiye'den de eksik iki belge talep edildi. Eksik evraklar nedeniyle iade kararı için duruşma 5 Ağustos'a ertelendi. Bu güne dek SBK'nın ABD'deki avukatlarının uzlaşı çabası da sonuç verebilir. SBK, ABD'ye iade edilmemek için büyük miktarı ödeme hazırlığı yapıyor.